Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Armia USA. Części myśliwca do kontroli po incydencie z dymem

0
Podziel się:

Powodem zakazu lotów F-35 było wykrycie ponad centymetrowego pęknięcia w łopatce sprężarki odrzutowego silnika myśliwca.

Armia USA. Części myśliwca do kontroli po incydencie z dymem
(IamCDN/iStockphoto)

Pentagon poinformował wczoraj, że odsyła części testowanego nowego myśliwca F-35 ich producentowi, firmie Honeywell, do szczegółowego zbadania po tym, gdy 14 lutego w trakcie prób do kabiny samolotu przedostała się niewielka ilość dymu.

Na zlecony koncernowi Lockheed Martin program budowy F-35, który odpowiadać ma specyfikacji Wspólnego Myśliwca Uderzeniowego (Joint Strike Fighter - JSF) dla USA i ich sojuszników, zamierza się przeznaczyć łącznie 396 mld dolarów. Oznacza to najkosztowniejsze jak dotąd przedsięwzięcie w dziejach światowego przemysłu zbrojeniowego.

Jak oświadczyła rzeczniczka programu JSF Kyra Hawn, wstępne dochodzenie w sprawie incydentu w bazie sił powietrznych w stanie Maryland ustaliło, że miał on charakter wyizolowany, dotyczył oprogramowania komputerowego i był związany z minimalnym ryzykiem. Wprowadzono tymczasowe środki, zapobiegające ponownemu wystąpieniu incydentu z dymem - dodała rzeczniczka.

Wiadomości o tym początkowo nieujawnionym wydarzeniu ujrzały światło dzienne w kilka dni po decyzji amerykańskich władz wojskowych, by już drugi raz w bieżącym roku wstrzymać loty wszystkich samolotów F-35. Powodem zakazu było wykrycie ponadcentymetrowego pęknięcia w łopatce sprężarki odrzutowego silnika innego egzemplarza myśliwca.

Honeywell dostarcza dla F-35 _ system zarządzania energią cieplną _, wykorzystujący akumulator litowo-jonowy podobny do tych, których usterki spowodowały uziemienie całej floty produkowanych przez Boeinga samolotów pasażerskich 787 Dreamliner. Hawn zaznaczyła jednak, że nie ma związku między incydentem z 14 lutego i zamontowanymi w myśliwcu akumulatorami litowo-jonowymi.

Jak oświadczył Honywell, badania systemu - który steruje przepływem ciepłego i zimnego powietrza wewnątrz kadłuba samolotu - zostaną podjęte po jego dostarczeniu do ośrodka testowego firmy w Phoenix w stanie Arizona.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowoczesne myśliwce USA pełne usterek W silniku jednego z samolotów odkryto pękniętą łopatę turbiny.
Myśliwce USA przechwyciły rosyjskie bombowce Dwa rosyjskie bombowce Tu-95 zbliżały się do wyspy Guam na Pacyfiku 12 lutego - a wiec w dniu, kiedy Barack Obama wygłaszał orędzie o stanie państwa.
Amerykański myśliwiec spadł do Pacyfiku Myśliwiec sił powietrznych USA F-16 spadł dzisiaj rano do Pacyfiku - poinformowała japońska straż przybrzeżna.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)