Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Atak hakerów na Google'a - USA chcą śledztwa

Atak hakerów na Google'a - USA chcą śledztwa

Fot. ZapTheDingbat/CC/Flickr
Stany Zjednoczone zwróciły się do Chin o przeprowadzenie śledztwa w związku z zarzutami firmy Google, która twierdzi, że wielki atak hakerski na jej pocztę elektroniczną został wyprowadzony z Chin.

- Powiadomiliśmy Chińczyków o naszym zaniepokojeniu tymi zarzutami i poprosiliśmy o ich zbadanie - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner. W czwartek ten sam rzecznik mówił jeszcze, że Waszyngton nie zwrócił się oficjalnie do Pekinu w sprawie zarzutów Google'a.

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton powiedziała w czwartek, że zarzuty Google'a wobec Chin w sprawie ataku hakerskiego na konta Gmail są bardzo poważne, i że ich zbadaniem zajmie się FBI.

Google ostrzegł w środę użytkowników swojej poczty elektronicznej przed atakami hakerów, prawdopodobnie z Chin.

Hakerzy udowodnili, że ukradli dane Sony
Nieznani sprawcy włamali się do skrzynek pocztowych setek użytkowników kont Gmail. Ofiarami tego ataku są przede wszystkim pracownicy administracji USA, chińscy dysydenci oraz dziennikarze, wojskowi i urzędnicy z innych krajów azjatyckich, głównie z Korei Południowej.

Hakerom udało się zdobyć hasła dostępów, wejść do skrzynek i przejąć znajdujące się w nich informacje. Firma Google zorientowała się w sytuacji i poinformowała o niej ofiary ataku, a także zabezpieczyła ich konta.

Atak, jak przypuszcza Google, wyprowadzono z chińskiego miasta Jinan. Amerykańska firma zaapelowała do wszystkich użytkowników kont Gmail do zachowania czujności i stosowania bezpiecznych haseł dostępu.

Nie był to pierwszy cybernetyczny atak z Chin na Google i jego użytkowników. W 2009 roku hakerzy próbowali włamać się do skrzynek pocztowych chińskich dysydentów oraz do systemów amerykańskiego giganta internetowego.

Pekin odrzucił najnowsze oskarżenia Google'a. - Zrzucanie odpowiedzialności na Chiny jest niedopuszczalne - oświadczył w czwartek rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei na konferencji prasowej.

Czytaj w Money.pl
Microsoft skarży się na Google w Brukseli
Gigant branży IT twierdzi, że Google dyskryminuje jego wyszukiwarkę internetową Bing.
Awaria Gmail. Pół miliona kont wyczyszczonych
Ponad pół miliona użytkowników poczty Google straciło dane ze swoich skrzynek. Google pracuje nad przywróceniem maili.
Google Top100: YouTube zmiażdżył polskie serwisy
Jeszcze miesiąc temu najczęściej odwiedzanym serwisem w Polsce, według zestawienia Google, była Wirtualna Polska. W styczniu palmę pierwszeństwa przejął YouTube. Z Facebooka z kolei korzysta 7,4 miliona unikalnych użytkowników.
usa, chiny, fbi, zarzuty, hakerzy
PAP
Czytaj także
Polecane galerie