Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Atak USA na Syrię. Pracownicy ONZ już się przygotowują

0
Podziel się

Pracownicy misji humanitarnej ONZ w Syrii przygotowują plany awaryjne na wypadek zbrojnej interwencji w tym kraju; chcą jednak nadal pomagać ofiarom wojny domowej.

Atak USA na Syrię. Pracownicy ONZ już się przygotowują
(FlashStef/CC/Flickr)
bErjKred

Pracownicy misji humanitarnej ONZ w Syrii przygotowują plany awaryjne na wypadek zbrojnej interwencji w tym kraju; chcą jednak nadal pomagać ofiarom wojny domowej - powiedziała koordynatorka operacji humanitarnych ONZ Valerie Amos.

Przygotowujemy różnego rodzaju plany na wypadek interwencji militarnej w Syrii. Zarówno pracownicy misji humanitarnych ONZ, jak i organizacji pozarządowych _ są zdeterminowani, by kontynuować naszą akcję _ pomagania ofiarom konfliktu w tym kraju - powiedziała dziennikarzom Amos.

Misja humanitarna ONZ w Syrii ma 4,5 tys. pracowników; w większości są to Syryjczycy. Trwający od ponad dwóch lat konflikt w tym kraju zmusił 2 mln Syryjczyków do opuszczenia kraju, spowodował trwałe przemieszczenie w jego granicach blisko pięciu mln osób. W większości uchodźcy szukają schronienia w Libanie, Turcji i Iraku.

bErjKref

_ - ONZ musi zapewnić bezpieczeństwo swym pracownikom w Syrii (...), którzy chcą poprawić los Syryjczyków, ale zdają sobie sprawę z ryzyka, jakie niosłaby ze sobą ewentualna interwencja militarna, zarówno dla nich samych, jak i dla ich rodzin _ - powiedziała Amos. _ Sytuacja jest tak niepewna, że ludzie po prostu się boją _ - dodała.

Prezydent USA Barack Obama zwrócił się do Kongresu o wydanie zgody na interwencję zbrojną w Syrii o ograniczonym zakresie i czasie trwania. Miałaby ona być reakcją na doniesienia amerykańskiego wywiadu o ataku chemicznym, którego 21 sierpnia dokonała syryjska armia na przedmieściach Damaszku, powodując śmierć ponad 1400 osób. Głosowanie Kongresu w sprawie interwencji ma się odbyć w tygodniu po wakacyjnej przerwie kończącej się 9 września.

Szczególnie niepokojąca jest też sytuacja syryjskich uchodźców w Libanie. _ - W tej chwili co piąty mieszkaniec Libanu to Syryjczyk, to ma również negatywny wpływ na gospodarkę kraju _ - powiedziała Amos.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) poinformowało we wtorek, że z braku funduszy będzie musiało ograniczyć pomoc dla uchodźców w Libanie. Ponad jedna czwarta z nich nie będzie otrzymywała od października pomocy żywnościowej.

bErjKrel
Czytaj więcej w Money.pl
ONZ jest "zakładnikiem" Rosji? Ambasador USA przy ONZ Samantha Power dodała, że nie ma powodów do optymizmu w sprawie postawy Rosji w kwestii syryjskiego konfliktu.
Tak Izrael skomentował decyzję Obamy Prezydent Izraela Szimon Peres wyraził poparcie dla prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, który zwrócił się do Kongresu USA o zatwierdzenie operacji militarnej w Syrii.
Al-Assad "doprowadzony do ostateczności" Ankara usprawiedliwia atak chemiczny na cywilów w Syrii. Protestuje też przeciwko ewentualnej interwencji wojskowej USA.
bErjKreG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)