Notowania

greenpeace
14.07.2012 08:50

Atom i gaz sposobami na odejście od węgla w Polsce

- Polska musi zastępować w produkcji energii elektrycznej węgiel atomem i gazem, a nie źródłami odnawialnymi energii - powiedział Patrick Moore, jeden z założycieli organizacji Greenpeace.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nickolaykhoroshkov/Dreamstime)

*_ - Polska musi zastępować w produkcji energii elektrycznej węgiel atomem i gazem, a nie źródłami odnawialnymi energii _- powiedział Patrick Moore, jeden z założycieli organizacji Greenpeace, obecnie konsultant ds. zrównoważonego rozwoju. *

Patrick Moore na zaproszenie Polskiej Grupy Energetycznej uczestniczył w serii spotkań z mieszkańcami polskiego Wybrzeża, gdzie ma stanąć pierwsza polska elektrownia jądrowa.

_ - Ludzie, z którymi się spotykałem wyglądali na bardzo praktycznych w podejściu do energetyki jądrowej. Sądzę, że większość rozumie, że energia jądrowa jest pozytywną rzeczą. W miejscach potencjalnych lokalizacji elektrowni byli bardzo zdecydowani przeciwnicy, ale byli w zdecydowanej mniejszości _ - powiedział Moore.

W jego ocenie, ludzie z którymi się spotkał doceniają to, że dostają informacje, że są organizowane różne spotkania, że _ ludzie jak ja przyjeżdżają z nimi rozmawiać _. Jednak jego zdaniem nic nie zastąpi wyjazdów do działających elektrowni jądrowych, żeby porozmawiać z ludźmi, którzy tam mieszkają, lokalnymi liderami, którzy mają wiedzę z pierwszej ręki. - _ W mojej ocenie takie wyjazdy są nie do zastąpienia, uważam, że podróże są najlepszą formą edukacji, jaką ludziom można dać _ - stwierdził Moore.

_ - Sytuacja Polski jest jasna - dziś macie 95 proc. energii elektrycznej z węgla i musicie dążyć do czystszych źródeł, a dla mnie to kombinacja elektrowni jądrowych, zastępujących węglowe w momencie zakończenia ich czasu eksploatacji, przy jednoczesnym wykorzystaniu zasobów gazu ziemnego dla zaspokojenia popytu na energię w szczytach _ - ocenił Moore. Źródła odnawialne jak wiatr i energia słoneczna są - według niego - bardzo drogie i niestabilne.

_ - Prawdopodobnie węgiel będzie odgrywał rolę jako źródło energii w Polsce jeszcze przez wiele dekad. Od czegoś trzeba jednak zacząć redukowanie tej roli _ - dodał, podkreślając, że każda elektrownia gazowa redukuje emisję CO2 w stosunku do węglowej o 50 proc., a zanieczyszczenie powietrza o 90 proc., każda elektrownia jądrowa redukuje je o 100 proc.

Moore podkreślił, że opłacalności atomu jasno dowodzi porównanie cen energii elektrycznej w poszczególnych państwach. - _ Energia elektryczna jest najdroższa w Niemczech i Danii, które mają najwięcej energii z wiatru i słońca. Zużywają paliwa kopalne, ale to z pewnością nie one powodują, że cena jest tak wysoka. Jeżeli atom jest taki drogi, dlaczego najniższe koszty produkcji prądu mają Szwecja, Finlandia i Francja? W dodatku Szwecja czy Francja mają o połowę niższą emisję CO2 na mieszkańca niż Niemcy czy Dania, dlatego, że ze względu na duży udział atomu używają mało paliw kopalnych _ - powiedział.

Jak mówił Moore, Zieloni, przede wszystkim z krajów niemieckojęzycznych, zajęli się jedynie _ romantyczną _ wizją" rozwoju _ zielonej _ gospodarki opartej na odnawialnych źródłach, całkowicie ignorując stronę praktyczną. _ - Ten zielony sen okazał się zieloną fantazją, a dziś staje się zielonym koszmarem. To są piękne idee, jednak wyglądają znacznie gorzej, gdy się je policzy _ - stwierdził Moore.

Jak wskazał, giełdowa wycena niemieckiego przemysłu energii słonecznej spadła w ciągu trzech lat o 95 proc. - z 25 mld euro do 1,2 mld. _ - Te pieniądze są stracone dla inwestorów i dla firm. To odpowiedź dla ludzi, którzy twierdzą, że energia słoneczna jest rozwiązaniem. Jasno widać, że nie jest, że to po prostu bańka i nie mają racji ci, którzy twierdzą, że atom jest za drogi a wiatr i słońce jest rozwiązaniem _ - powiedział.

Pochodzący z Kanady Patrick Moore w latach 70. był uczestnikiem pierwszych akcji protestu przeciwko amerykańskim próbom nuklearnym. Z ruchu powstała organizacja Greenpeace. Potem brał m.in. udział w protestach przeciwko francuskim testom jądrowym w Polinezji czy polowaniom na wieloryby.

Odszedł z Greenpeace w połowie lat 80. Jak twierdzi, został z organizacji usunięty przez radykałów, którzy np. chcieli całkowitego zakazu używania chloru. Greenpeace z kolei zarzuca Moore'owi, że zaczął pracować dla rządów i wielkich koncernów.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: greenpeace, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz