Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
reaktor
31.01.2013 16:23

Atom w Finlandii. Pięć ofert na budowę Olkiluoto 4

Pięciu producentów reaktorów złożyło oferty, dotyczące budowy czwartego bloku jądrowego w elektrowni Olkiluoto w Finlandii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(redjar/CC/Flickr)

Pięciu producentów reaktorów złożyło oferty, dotyczące budowy czwartego bloku jądrowego w elektrowni Olkiluoto w Finlandii - poinformował operator siłowni, firma TVO. Budowa ma się zacząć nie wcześniej niż w 2015 r.

Oferty na blok OL4 złożyli: francuska Areva, GE Hitachi, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), Mitsubishi Heavy Industries i Toshiba.

Areva proponuje kolejny reaktor EPR, który powstaje obok - jako blok OL3. GE Hitachi zaoferowało najnowszy model swojego reaktora wodno-wrzącego ESBWR, KHNP proponuje ciśnieniowy reaktor APR 1400, Mitsubishi oferuje ciśnieniowy APWR, a Toshiba - wrzący ABWR. Dla wszystkim oprócz EPR modeli będzie to pierwszy konkurs, w jakim startują w Europie.

Wymagania, jakie TVO postawiło oferentom to blok z reaktorem jądrowym dużej mocy 1450-1750 MW. Wszyscy dostawcy technologii, którzy zgłosili wcześniej zainteresowanie złożyli oferty - podkreślił prezes TVO Jarmo Tanhua. Zaznaczył, że wszyscy oferenci zgodzili się spełnić wyjątkowo restrykcyjne wymagania, związane z procesem budowy, bezpieczeństwem i niezawodnością, stawiane przez TVO.

Wiceprezes TVO Janne Mokka podkreślił, że projekt OL4 przechodzi teraz do fazy ocen ofert, które będą sprawdzane pod kątem wymagań technicznych i porównywane pod kątem kosztów inwestycyjnych.

Fiński rząd wydał już polityczną zgodę (Decision in Principle) na budowę OL4, złożenie przez TVO wniosku o zezwolenie na budowę jest spodziewane na połowę 2015 r. Po przyznaniu tego zezwolenia budowa może ruszyć.

TVO eksploatuje w Olkiluoto dwa reaktory wrzące BWR, a budowa OL3 z francuskim reaktorem EPR jest zaawansowana w ponad 80 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: reaktor, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz