Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Atom w Iranie. Inspektorzy MAEA są już w kraju

0
Podziel się:

Porozumienie zakłada tymczasowe ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego.

Atom w Iranie. Inspektorzy MAEA są już w kraju
(PAP/EPA)

Inspektorzy Międzynarodowej Agencja Energii Atomowej (MAEA) przybyli do Iranu, by kontrolować wprowadzanie w życie porozumienia między Iranem a sześcioma mocarstwami w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Zacznie ono obowiązywać w poniedziałek.

Jak poinformowała irańska agencja IRNA, ekipa, której przewodzi Massimo Aparo, spotka się z przedstawicielami irańskich władz.

Inspektorzy odwiedzą też zakłady nuklearne w Natanz i Fordo w środkowej części kraju, by upewnić się, że Iran przestał wzbogacać uran do 20 proc. i neutralizuje już wzbogacone zapasy - pisze agencja FARS.

Osiągnięte 24 listopada 2013 roku w Genewie i sfinalizowane w ubiegłym tygodniu porozumienie między Teheranem a grupą 5+1 ma wejść w życie poniedziałek. Grupa 5+1 składa się ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Chin, Francji, Rosji i Wielkiej Brytanii) oraz Niemiec.

Porozumienie z Genewy zakłada tymczasowe ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Iran zobowiązał się m.in. wstrzymać wzbogacanie uranu powyżej 5 proc. i zneutralizować posiadane zapasy uranu wzbogaconego do 20 proc. Teheran zapowiedział również, że nie będzie instalował dodatkowych wirówek do wzbogacania uranu jakiegokolwiek typu, a także nie uruchomi reaktora atomowego w Araku i zapewni MAEA dostęp do zakładów produkujących wirówki i do kopalni uranu.

Inspektorzy MAEA będą sprawdzali, czy umowa jest realizowana oraz będą weryfikowali irańską aktywność nuklearną.

W zamian grupa 5+1 ma zawiesić określone sankcje dotyczące złota i innych metali szlachetnych, sektora motoryzacyjnego oraz eksportu ropy i produktów petrochemicznych oraz stopniowo odblokować 4,2 mld USD zamrożonych funduszy.

W tym samym czasie odbywać się będą rozmowy w sprawie całościowego porozumienia dotyczącego irańskiego programu nuklearnego, które mogłoby rozwiązać trwający od ponad 10 lat spór.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)