Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Atom w Iranie. Negocjacje wciąż bez przełomu

0
Podziel się:

Uczestnicy kolejnej rundy negocjacji między delegacjami sześciu mocarstw i Iranu o programie nuklearnym tego kraju przyznali, że wciąż istnieją zasadnicze różnice zdań.

na zdjęciu: sekretarz stanu USA John Kerry
na zdjęciu: sekretarz stanu USA John Kerry (AP/Fotolink/East News)
bEUrjMhx

Uczestnicy trwającej w Wiedniu kolejnej rundy negocjacji między delegacjami sześciu mocarstw (USA, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Rosja, Niemcy) i Iranu o programie nuklearnym tego kraju przyznali, że wciąż istnieją zasadnicze różnice zdań.

_ - Wciąż jest wiele znaczących białych plam, zobaczymy, czy uda się osiągnąć jakiś postęp _ - powiedział w niedzielę amerykański sekretarz stanu John Kerry przed spotkaniem z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton i innymi ministrami spraw zagranicznych z UE, którzy są obecni w ten weekend w stolicy Austrii, by, jak pisze Reuters, _ tchnąć nowe życie w negocjacje _.

Podobną w wymowie co do braku postępu wypowiedź irańskiego wiceministra spraw zagranicznych Abbasa Arakcziego cytuje irańska telewizja Al-Alam. - _ Spory we wszystkich głównych i ważnych sprawach trwają. Nie byliśmy w stanie zmniejszyć różnicy zdań w kwestiach najważniejszych i nie jest jasne, czy potrafimy to zrobić _ - oświadczył Arakczi.

bEUrjMhz

Dodał, że jeśli rozmowy zakończą się fiaskiem, Iran wznowi wzbogacanie uranu, które zawiesił 20 stycznia.

_ Szóstka _ pragnie, by Iran zredukował swe zdolności produkowania paliwa jądrowego, by nie dopuścić możliwości wytworzenia bomby atomowej, w zamian za co uchylano by sukcesywnie sankcje nałożone na ten kraj. Iran wciąż twierdzi, że jego program nuklearny służy wyłącznie celom pokojowym, jak wytwarzanie energii elektrycznej czy produkcja izotopów używanych w medycynie i w tych celach jest mu jedynie potrzebny wzbogacony uran.

W zamian za czasowe złagodzenie międzynarodowych sankcji Iran zgodził się zrezygnować ze wzbogacania uranu do poziomu powyżej 5 proc. U235 i zneutralizować posiadane zapasy uranu o zawartości blisko 20 proc. U235.

Do 20 lipca powinno zostać zawarte długoterminowe porozumienie w sprawie irańskiego programu atomowego. Tego dnia przestaje obowiązywać wstępne porozumienie z Iranem, zawarte przez sześć mocarstw w ubiegłym roku. Zakłada ono ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części sankcji.

bEUrjMhF

Arakczi powiedział, że istnieje możliwość przedłużenia rozmów o kilka dni lub tygodni, jeśli będzie widoczny postęp. Tymczasem wysoki przedstawiciel USA powiedział w sobotę, że przedłużenie negocjacji będzie trudne bez uprzedniego wyraźnego postępu w kluczowych kwestiach. Do możliwości przedłużenia rozmów przychyla się minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius, tymczasem szef brytyjskiej dyplomacji William Hague uważa, że jest za wcześnie na rozmowy o ewentualnym przedłużaniu rozmów, gdyż do 20 lipca pozostało jeszcze trochę czasu.

W Wiedniu nie ma minsitrów spraw zagranicznych Rosji i Chin, którzy udali się do Brazylii na szczyt bloku BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA), lecz także na zakończenie mundialu. W Wiedniu Moskwę i Pekin reprezentują dyplomaci wysokiego szczebla - pisze Reuters.

Czytaj więcej w Money.pl

bEUrjMia
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)