Notowania

atom w iranie
26.05.2012 21:51

Atom w Iranie. Raport MAEA pretekstem do pogorszenia stosunków?

Władze Iranu zbagatelizowały doniesienia Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o odkryciu w irańskich zakładach śladów uranu wzbogacanego wyżej niż Teheran deklarował.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Władze Iranu zbagatelizowały doniesienia Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o odkryciu w irańskich zakładach śladów uranu wzbogacanego wyżej niż Teheran deklarował. Oskarżono Zachód o zamiar storpedowania rozmów o irańskim programie nuklearnym.

Wczorajszy raport MAEA mówił o wykryciu w ośrodku nuklearnym Fordo w północnym Iranie, którego istnienie zostało ujawnione dopiero w 2009 roku, śladów uranu, wzbogaconego do 27 proc. Tymczasem oficjalnie Teheran informował, że wzbogaca uran najwyżej do 20 proc.

_ - Poruszanie przez niektóre media tych nieznaczących kwestii technicznych ujawnia cele polityczne _ mające na celu _ popsucie atmosfery konstruktywnej współpracy między MAEA a Iranem _ - oświadczył irański ambasador przy MAEA Ali Asghar Soltanieh.

_ - Jak wspomniała MAEA w swym raporcie, to tylko kwestia techniczna, nad którą pracują już eksperci _ - dodał. Według raportu Teheran wyjaśniał, że wyższy stopień wzbogacenia uranu to efekt usterki technicznej.

Także szef irańskiego programu atomowego Ferejdun Abbasi-Dawani zapewniał w sobotę, że Teheran nie dąży do wzbogacania uranu do 27 proc., ponieważ takiego nie potrzebuje.

Uran nisko wzbogacany wykorzystywany jest jako paliwo do reaktorów. Uran wzbogacony do 20 proc., choć nie nadaje się do użycia w celach wojskowych, może być stosunkowo szybko wzbogacany do 90 proc., a taki jest potrzebny do produkcji bomby atomowej.

Iran zaprzecza, jakoby był zainteresowany produkcją takiej broni; twierdzi że chodzi mu o wykorzystanie energii jądrowej tylko do celów cywilnych. Kolejne rozmowy Iranu z sześcioma mocarstwami (USA, W. Brytania, Francja, Chiny, Rosja, Niemcy) na temat irańskiego programu nuklearnego odbędą się w Moskwie 18-19 czerwca.

Czytaj więcej o atomie w Iranie w Money.pl
Sam szef agencji atomowej negocjuje w Iranie To była pierwsza podróż do Iranu Yukiya Amano od czasu objęcia przez niego stanowiska dyrektora generalnego MAEA pod koniec 2009 roku.
Podejrzana śmierć w Iranie. Co na to Korea? MAEA utrzymuje z irańskimi władzami kontakt w tej sprawie.
Pojadą do Iranu, bo boją się ataku. Słusznie? Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdziła, że planuje wizytę w Iranie 29-31 stycznia.
Tagi: atom w iranie, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz