Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Atom w Iranie. Stany nie wycofają sankcji

0
Podziel się

Choć Iran wstrzymał już wzbogacanie uranu do 20 proc., na kolejne ustępstwa ze strony mocarstwa na razie liczyć nie może.

Atom w Iranie. Stany nie wycofają sankcji
(AP/Fotolink/East News)
bDyOERjF

Amerykański sekretarz stanu John Kerry (na zdjęciu), podczas kuluarowej rozmowy w Monachium, poinformował dziś ministra spraw zagranicznych Iranu Mohammada Dżawada Zarifa, że Stany Zjednoczone utrzymają w mocy sankcje dotychczas nałożone na Teheran.

Aktualizacja 17:25

Szef dyplomacji Iranu Mohammad Dżawad Zarif oświadczył w niedzielę w Monachium, że byłoby _ katastrofą _, gdyby nie udało się doprowadzić do przekształcenia tymczasowego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego w porozumienie ostateczne.

bDyOERjH

Zarif poinformował, że podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa rozmawiał z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, a także z innymi ministrami grupy 5+1 (stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy), którzy negocjują z Teheranem kwestię irańskiego programu nuklearnego. Reuters nazwał te rozmowy oznaką odwilży w relacjach między Iranem a Zachodem.

Szef irańskiej dyplomacji podkreślił na konferencji prasowej po spotkaniu z Kerrym, że na rozpoczynające się 18 lutego w Wiedniu rozmowy z grupą 5+1 strona irańska uda się _ w dobrej wierze i z polityczną wolą osiągnięcia porozumienia _. Powiedział, że Iran i Zachód mają historyczną okazję poprawy stosunków i że powinno się z niej skorzystać.

Iran i grupa 5+1 zawarły w listopadzie wstępne porozumienie w Genewie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części sankcji. Weszło ono w życie 20 stycznia i ma obowiązywać pół roku. Jest uważane za pierwszy krok do rozładowania wieloletnich napięć, wywołanych podejrzeniami Zachodu, że Iran dąży do uzyskania broni nuklearnej, czemu władze w Teheranie zaprzeczają.

Kerry poinformował w niedzielę Zarifa, że Stany Zjednoczone utrzymają w mocy sankcje dotychczas nałożone na Teheran. Z informacji udzielonych przez Departament Stanu USA wynika, że szefowie dyplomacji rozmawiali o zbliżającej się kolejnej rundzie negocjacji dotyczących irańskiego programu nuklearnego, mającej ewentualnie doprowadzić do podpisania ostatecznego porozumienia w tej sprawie.

bDyOERjN

_ - Sekretarz Kerry powtórzył, że obie strony muszą negocjować z wiarą w ostateczny sukces, a Iran powinien stosować się do dotychczasowych porozumień. Podkreślił także, że Stany Zjednoczone utrzymają w mocy obecne sankcje _ - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu USA Jen Psaki, nawiązując do rozmowy Kerry'ego z Zarifem.

Zgodnie ze swymi zobowiązaniami z Genewy, Iran m.in. nie wzbogaca już uranu do 20 proc. W odpowiedzi USA i Unia Europejska zniosły niektóre sankcje wobec tego kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Kiedy porozumienie ws. atomu w Iranie? Zgodnie ze swymi zobowiązaniami z Genewy Iran m.in. wstrzymał już wzbogacanie uranu do 20 proc.
Iran wstrzymał rozwój programu atomowego Teheran rozpoczął neutralizowanie posiadanych już zasobów uranu wzbogaconego do 20 proc.
Iran ma udowodnić, że dotrzymuje słowa Iran ma teraz wzbogacać uran jedynie do poziomu 5 procent, a nie tak jak dotychczas 20 procent.
bDyOERki
KOMENTARZE
(0)