Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Atom w Iranie. Zmniejszyli zapasy wzbogaconego uranu

0
Podziel się:

Większość zapasów uranu, który szybko można przekształcić w materiał nadający się do produkcji bomb jądrowych, została zneutralizowana.

Reaktor IR-40 w irańskim mieście Arak</br>
Reaktor IR-40 w irańskim mieście Arak</br> (Nanking2012/CC BY-SA 3.0/en.wikipedia.org)
bFdLZOaJ

Iran dokonał konwersji większości swych zapasów wzbogaconego uranu nadającego się do szybkiego przekształcenia w materiał rozszczepialny do bomb jądrowych - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Konwersji tej, przeprowadzanej zgodnie z porozumieniem Teheranu z sześcioma światowymi mocarstwami, poddano uran wzbogacony do poziomu 20-procentowej zawartości rozszczepialnego izotopu U235. W chwili zawarcia porozumienia pod koniec ubiegłego roku Iran dysponował około 200 kilogramami takiego materiału.

W zamian za czasowe złagodzenie międzynarodowych sankcji Iran zgodził się zrezygnować ze wzbogacania uranu do poziomu powyżej 5 proc. U235 i zneutralizować posiadane zapasy uranu o zawartości blisko 20 proc. U235 - połowę rozrzedzając do poziomu wzbogacenia poniżej 5 proc., a połowę przekształcając w tlenek uranu przeznaczony na paliwo reaktorowe.

bFdLZOaL

Według udostępnionego agencji AP poufnego raportu MAEA, konwersja poczyniła znaczne postępy - rozrzedzanie przeznaczonego do tego materiału zostało zakończone, a ponad 50 kilogramów uranu 20-procentowego przerobiono już w tlenek.

MAEA, która jest instytucją afiliowaną przy ONZ, bada wysuwane wobec Iranu zarzuty, że dąży on potajemnie do zbudowania broni jądrowej. Natomiast według Teheranu jego program nuklearny służy wyłącznie celom pokojowym, jak wytwarzanie energii elektrycznej czy produkcja izotopów używanych w medycynie.

Czytaj więcej w Money.pl

bFdLZObm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)