Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Aukcja obrazów. Polskie dzieło sprzedane za ponad 1 mln funtów

0
Podziel się:

W 2000 roku ten sam obraz kupił milioner Ryszard Krauze.

Henryk Siemiradzki Żebrzący Rozbitek
Henryk Siemiradzki Żebrzący Rozbitek (Dzięki uprzejmości Sotheby’s)
bEsgzPFh

Jeden z najbardziej znanych obrazów Henryka Siemiradzkiego Żebrzący Rozbitek został kupiony wczoraj wieczorem na aukcji w domu aukcyjnym Sotheby's w Londynie.

W 2000 r. ten sam obraz był sprzedany na aukcji Sotheby's w Nowym Jorku. Media informowały, że nabywcą był polski milioner Ryszard Krauze, który odsprzedał obraz właścicielce domu aukcyjnego Polswiss Art Iwonie Buchner. Ta z kolei przekazała obraz Sotheby's, po uprzednim uzyskaniu zgody Ministerstwa Kultury na wywóz.

_ - Siemiradzki to jeden z najbardziej znanych przedstawicieli neoklasycyzmu. To malarz o bardzo indywidualnym stylu i warsztacie dopracowanym w najdrobniejszym szczególe. Jeśli artysta się wyróżnia stylem i oryginalnym podejściem do tematu, to z punktu widzenia sprzedaży jest to dużym atutem _ - powiedziała Frances Asquith z Sotheby's.

bEsgzPFj

_ Żebrzący rozbitek _ był wystawiany na wystawie sztuki w Paryżu w 1878 r. wraz z dwoma innymi dziełami Siemiradzkiego: _ Pochodniami Nerona _ (obecnie w Galerii Narodowej w Sukiennicach w Krakowie) i obrazem _ La coupe ou la femme _ (Kielich lub kobieta), którego los jest nieznany (w 2005 r. w Nowym Jorku sprzedano studium do tego obrazu za 1,4 mln dolarów). Za te trzy prace artysta został nagrodzony honorowym medalem i wyróżniony Legią Honorową.

Obraz o rozmiarach 208 cm na 293,5 cm przedstawia żebraka-rozbitka obserwującego damę schodzącą po schodach do barki. Przepych kobiecego stroju i elegancja barki godnej Kleopatry kontrastują z biedą żebraka, a sam obraz przywołuje na myśl znaną prawdę o fortunie, która się kołem toczy. Uwagę zwraca kolor, światło, dbałość o szczegół, a także to, że głowy trzech głównych postaci: żebraka, kobiety i mężczyzny pomagającego jej w zejściu ze schodów tworzą trójkąt.

_ - To jeden z najważniejszych obrazów Siemiradzkiego będących w rękach prywatnych _ - powiedział lord Poltimore prowadzący aukcję. Pytany, co sprzedaje się najlepiej odparł _ Jakość, jakość i jeszcze raz jakość _. _ - Sprzedaż jest tylko tak dobra jak dobre jest to, co się na niej wystawia _ - zaznaczył. Obraz osiągnął na wczorajszej aukcji cenę 1.082.500 funtów (1.294.399 euro).

Siemiradzki urodził się w polskiej rodzinie szlacheckiej we wsi Białogród, w pobliżu Charkowa na Ukrainie. Ojciec był oficerem w armii carskiej. W latach 1864-70 studiował malarstwo w Sankt Petersburgu, a w 1872 r. założył pracownię w Rzymie. Był członkiem Rosyjskiej Imperialnej Akademii Sztuki i wśród swoich patronów miał członków rosyjskiej carskiej rodziny.

bEsgzPFp

Wsławił się przedstawianiem scen ze świata antycznego i Nowego Testamentu. Oprócz Paryża wystawiał w Rzymie, Monachium, Wiedniu i Sankt Petersburgu. Zaprojektował m. in. kurtynę Teatru im. Słowackiego w Krakowie i freski do katedry Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, które nie zachowały się. Pochowany jest na cmentarzu na Skałce w Krakowie.

Czytaj więcej w Money.pl

bEsgzPFK
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)