Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Australia: Premier Rudd apeluje o poparcie przed wyborami

0
Podziel się:

W zamian przywódca rządzącej Partii Pracy obiecał ulgi podatkowe i nowe programy oświatowe. Sondaże są dla laburzystów niekorzystne.

Australia: Premier Rudd apeluje o poparcie przed wyborami
(ec.europa.eu)

Rudd przestrzegał przed zapowiedzianymi przez opozycyjną konserwatywną Partię Liberalną Tony'ego Abbotta cięciami wydatków wskazując, że doprowadzą one do utraty miejsc pracy.

Abbott oskarża laburzystów o marnotrawstwo i nagromadzenie rekordowego deficytu budżetowego i długu publicznego. Zapowiedział cięcia wydatków rządowych na sumę 31 mld dolarów.

_ Podczas tych wyborów stawką będzie nasze życie. Nigdy nie oceniajcie zbyt nisko mojego ducha walki. Byłem już w trudniejszych sytuacjach i wychodziłem z nich zwycięsko _ - mówił Rudd podczas wiecu w Canberze do tysięcy swych zwolenników.

Według sondażu przeprowadzonego przez instytut Galaxy i opublikowanego w dziennikach należących do magnata prasowego Ruperta Murdocha, Partia Liberalna ma przewagę nad Partią Pracy w stosunku 53:47 proc. Wystarczyłoby to do odniesienia przekonywującego zwycięstwa po 6 latach pozostawania konserwatystów w opozycji.

Główne dzienniki australijskie wzywały w niedzielę do zmiany rządu. Wychodzący w Sydney wielkonakładowy _ Sun Herald _ skrytykował centrolewicowy rząd Rudda zarzucając mu _ negatywizm, niezdecydowanie, podziały wewnętrzne, a co najgorsze - brak inspiracji _.

Rząd ma niskie notowania mimo dość dobrej sytuacji gospodarczej kraju. Gospodarka Australii przeżywa 22 z kolei rok wzrostu, który jednak jest coraz słabszy. Bezrobocie utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie 5,7 proc. Pod rządami Partii Pracy Australia szczęśliwie przebyła bez większych wstrząsów światowy kryzys finansowy w roku 2008 r.

Jednak 14 mln wyborców, dla których głosowanie jest obowiązkowe, zdegustowanych jest walkami o władzę w kierownictwie Partii Pracy. W 2010 r. Rudd stracił stanowisko szefa rządu na rzecz Julii Gillard, która została pierwszą kobietą - premierem w historii Australii. Jednak Ruddowi udało się w tym roku pozbawić Gillard stanowiska i powrócić na fotel premiera.

Czytaj więcej w Money.pl
Tonący statek. Ponad stu ludzi uratowanych Na pomoc ruszył okręt australijskiej marynarki wojennej oraz m.in. samolot służb celnych, a także statek handlowy.
Podpalił dom opieki, dostał dożywocie Pielęgniarz odpowiadał za zabójstwo jedenastu osób i dokonanie ciężkiego uszkodzenia ciała ośmiu innych. W trakcie rozprawy 11 maja przyznał się do popełnienia wszystkich tych czynów.
Założyciel WikiLeaks wystartuje w wyborach Julian Assange ogłosił swą kandydaturę w wyborach do australijskiego Senatu. Za pośrednictwem Skype'a wziął udział w zebraniu Partii WikiLeaks w Melbourne.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)