Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Australijski premier powstrzyma imigrantów?

0
Podziel się:

Przywódca konserwatywnej Partii Liberalnej Australii Tony
Abbott został zaprzysiężony na stanowisku premiera.

Tony Abbott
Tony Abbott (PAP/EPA)
bETOgoEl

Przywódca konserwatywnej Partii Liberalnej Australii Tony Abbott został zaprzysiężony na stanowisku premiera po zdecydowanym zwycięstwie koalicji Partii Liberalnej i Narodowej w wyborach do parlamentu z 7 września. Abbott zapowiada m. in. zaostrzenie przepisów imigracyjnych.

Wybory odsunęły od władzy centrolewicową koalicję zdominowaną przez Partię Pracy, która sprawowała kierownictwo kraju od 6 lat. 55-letni Abbott oraz członkowie jego gabinetu złożyli przysięgę w stolicy kraju Canberze w obecności gubernator generalnej Australii Quentin Bryce, która reprezentuje królową Wielkiej Brytanii Elżbietę II będącą formalnie głową państwa.

Abbott przedstawił w poniedziałek swój 19-osobowy gabinet, który wzbudził pewne kontrowersje bowiem w jego składzie znalazła się jedynie jedna kobieta, Julie Bishop. Objęła ona resort spraw zagranicznych.

bETOgoEn

Nowy premier oświadczył, że bezpośrednio po zaprzysiężeniu jego gabinet przystąpi do pracy. Abbott zapowiedział działania na rzecz przywrócenia nadwyżki budżetowej, zniesienie podatku od emisji związków węgla wprowadzonego przez poprzedni gabinet oraz zaprzestanie przyjmowania łodzi z przybywającymi do Australii imigrantami.

Liczba poszukujących w Australii azylu przybyszów z Iranu, Afganistanu, Pakistanu i innych krajów stale rośnie. Wielu z nich płaci przemytnikom nawet 10 tys. dolarów za przewiezienie ich do Australii z portów w Indonezji.

Abbott zamierza przeciwdziałać tej fali imigrantów m. in. poprzez wykupywanie łodzi od indonezyjskich rybaków tak aby nie wpadły one w ręce przemytników ludzi oraz wynagradzanie rybaków za informacje o przemytnikach. Oba te posunięcia wzbudzają zastrzeżenia natury etycznej. Zdaniem opozycji narażą one ponadto na szwank stosunki Australii z Indonezją.

Imigranci, którzy - mimo tych przeszkód - dotrą do Australii mają otrzymywać jedynie czasowe wizy nie uprawniające do stałego pobytu. W swą pierwszą podróż zagraniczną Abbott zamierza udać się właśnie do Indonezji aby przedyskutować problem nielegalnej imigracji.

bETOgoEt
Czytaj więcej w Money.pl
Premier Rudd przyznał się do porażki Premier Australii powiedział, że jako lider laburzystów przyjmuje odpowiedzialność za wynik głosowania.
Obiecuje ulgi podatkowe w zamian za poparcie W zamian przywódca rządzącej Partii Pracy obiecał ulgi podatkowe i nowe programy oświatowe. Sondaże są dla laburzystów niekorzystne.
Tonący statek. Ponad stu ludzi uratowanych Na pomoc ruszył okręt australijskiej marynarki wojennej oraz m.in. samolot służb celnych, a także statek handlowy.
bETOgoEO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)