Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Awaria w rosyjskiej elektrowni atomowej

Awaria w rosyjskiej elektrowni atomowej

Fot. Kursk Nuclear Plant
W Kurskiej Elektrowni Atomowej wyłączono z sieci szósty turbogenerator III bloku energetycznego z powodu usterki - poinformowała rzecznik prasowa siłowni Jelena Szczepotiewa. Władze twierdzą, że nie zanotowano wycieku radioaktywnego.

- Turbogenerator odłączono z sieci z powodu wystąpienia niesprawności w systemie uruchamiania generatora. Po jej usunięciu zostanie on podłączony do sieci - powiedziała rzeczniczka.

Wyjaśniła, że wydarzenie to zakwalifikowano na poziomie zerowym Międzynarodowej Skali Wydarzeń Nuklearnych i Radiologicznych (INES), co oznacza brak zagrożenia dla bezpieczeństwa elektrowni atomowej i jej personelu.

Kurska Elektrownia Atomowa znajduje się w zachodniej Rosji, 40 km od Kurska. Obecnie pracują w niej trzy bloki energetyczne - 1, 3 i 4. Drugi blok jest od 22 kwietnia w remoncie. Wszystkie cztery reaktory to RBMK-1000, czyli takie jak w Czarnobylu.

Także dziś poinformowano, że na rosyjskim lodołamaczu Tajmyr w Zatoce Jenisejskiej na Oceanie Arktycznym odnotowano nieznaczny wzrost promieniowania w systemie wentylacyjnym reaktora atomowego. Zapewniono, że nie ma niebezpieczeństwa dla ludzi i środowiska.

Zdarzenie zmusiło jednostkę do wzięcia kursu na Murmańsk - port bazowania na Morzu Barentsa.

Czytaj w Money.pl
Atomowy wyciek na rosyjskim lodołamaczu
Rosyjski olbrzym Tajmyr wraca do portu bazowania na Morzu Barentsa. Na razie nie stwierdzono, by skażenie wydostawało się poza okręt.
Awaria w elektrowni atomowej w Czechach
Powodem były problemy z układem chłodzenia. To drugi taki przypadek w tym miesiącu w elektrowni Dukovany na południu kraju.
W Fukushimie instalują wentylatory
Umożliwią odsysanie i filtrowanie skażonego powietrza z jej wnętrza - informuje właściciel siłowni.

rosja, elektrownia, kursk, awaria, wyciek, atomówka
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
roko koko
31.60.14.* 2011-05-05 22:39
telekomunikacyjne Molnia [system wojskowy]. To tak dla poinformowaniu opini publicznej o wydarzeniach które polska cenzura nie puszcza. prawdopodobnie chodzi o obserwację terenów Afryki Pn. z wiadomych powodów. Ponadto ma to ostudzić Francuzów przed hulankami na niebie libijskim.
empee
66.92.161.* 2011-05-05 22:14
najpierw tajmyr, teraz elaktorwnia..