Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Azerbejdżan: Kolejni zabici w walkach

0
Podziel się:

W ostatnich dniach w tym regionie zginęło co najmniej 15 żołnierzy.

Azerbejdżan: Kolejni zabici w walkach
(TSGT Jim Varhegyi/DefenseImagery.mil)
bEJaQhhh

Pięciu żołnierzy zginęło w starciach między siłami Azerbejdżanu a separatystami z ormiańskiej enklawy Górskiego Karabachu - poinformowały władze po obu stronach konfliktu. W ostatnich dniach w tym regionie zginęło co najmniej 15 żołnierzy.

Ministerstwo obrony Azerbejdżanu podało, że w nocy z piątku na sobotę w starciach na linii demarkacyjnej z Górskim Karabachem zginęło czterech żołnierzy azerskich. Władze enklawy przekazały, że w starciach zginął jeden ich wojskowy.

Większość ludności Górskiego Karabachu to Ormianie. Rosja - sojusznik Armenii - wydała w sobotę oświadczenie, w którym przestrzega przed eskalacją napięcia.

bEJaQhhj

Azerbejdżan - naftowa potęga, gdzie pracują takie firmy, jak BP, Chevron i ExxonMobil - nierzadko grozi, że odzyska Górski Karabach siłą. Armenia zapowiada interwencję w przypadku zajęcia Karabachu przez Azerbejdżan.

Ormiańsko-azerski konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Wojna przyniosła 30 tys. ofiar śmiertelnych i setki tysięcy uchodźców. W roku 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu. Jest źródłem napięcia na Południowym Kaukazie, w strategicznej strefie pomiędzy Iranem, Rosją i Turcją.

Czytaj więcej w Money.pl
Setki Rosjan na ulicach. Chcą pokoju na Ukrainie Kilkuset demonstrantów apelowało do Władimira Putina o podjęcie działań i wysłanie sił pokojowych.
Zatrzymanie na lotnisku. Szykował atak? Obywatel Francji został zatrzymany w ramach wstępnego śledztwa w sprawie _ organizacji przestępczej mającej na celu przygotowanie aktów terrorystycznych _.
Zarażony Ebolą trafił do szpitala w USA Kent Brantly, który pomagał w opanowaniu epidemii gorączki krwotocznej w Liberii, został przetransportowany do USA samolotem sanitarnym.
bEJaQhhK
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)