Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bahrajn
21.04.2012 09:40

Bahrajn: Tysiące antyrządowych demonstrantów

Na ulicach stolicy Bahrajnu - Manamy, dziesiątki tysięcy antyrządowych demonstrantów domagały się dopuszczenia do rządów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Na ulice stolicy Bahrajnu - Manamy wyległy dziesiątki tysięcy antyrządowych demonstrantów domagając się położenia kresu represjom wobec opozycji i dopuszczenia jej do rządów. Demonstracje odbyły się na krótko przed niedzielnymi zawodami o Grand Prix Formuły 1.

Zdaniem Associated Press, władze wydały zgodę na piątkową demonstrację usiłując skanalizować niezadowolenie opozycji i uniknąć antyrządowych wystąpień w dniu prestiżowej imprezy.

Jednak sytuacja wymknęła się spod kontroli kiedy grupy demonstrantów oddaliły się od głównej trasy przemarszu i zaatakowały policję, która odpowiedziała gazem łzawiącym i granatami odurzającymi. Demonstranci wznosili okrzyki _ Żądamy demokracji ! _ i _ Precz z Hamadem ! _ (królem Hamadem ibn Isa al-Chalifa)

Władze, podobnie jak organizatorzy zawodów, zdecydowani są przeprowadzić imprezę, mimo napiętej sytuacji. Następca tronu, książę Salmam bin Hamad al Chalifa osobiście zagwarantował organizatorom i kierowcom Formuły I bezpieczeństwo i oświadczył, że odwołanie zawodów _ tylko wzmocniłoby ekstremistów _.

Również szef Formuły I Bernie Ecclestone powiedział, że _ ludzie mają problemy, ale nie maja one nic wspólnego z F I _. Mimo zamieszek, w piątek odbyły się próby przed zawodami, które mają być kontynuowane w sobotę. Niektóre ekipy zapowiedziały jednak, że ograniczą swój udział ze względów bezpieczeństwa.

W ub. roku gwałtowne antyrządowe protesty zmusiły władze do odwołania analogicznych zawodów.

Wystąpienia szyickiej opozycji domagającej się od panujących praktycznie niepodzielnie od ponad 200 lat Sunnitów, większych praw i podziału władzy, trwają już od ponad roku. Pochłonęły już ponad 50 ofiar śmiertelnych.

Tagi: bahrajn, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz