Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bakteria E.coli: Trop prowadzi do Lubeki?

0
Podziel się:

17 osób, które jadły w jednej z restauracji w Lubece miało ciężkie zatrucia, a jedna zmarła. Niemcy sprawdzają czy lokal nie jest źródłem zakażeń bakteria E. coli.

Bakteria E.coli: Trop prowadzi do Lubeki?
(PAP/EPA)

Niemieckie służby sanitarne kontrolują restaurację w Lubece, jako źródło zakażeń nowym szczepem bakterii _ E. coli _. Aż 17 osób, które jadły posiłek w tym lokalu w połowie maja, miało ciężkie zatrucie pokarmowe. Jedna kobieta zmarła - donosi portal tygodnika _ Der Spiegel _. **Natomiast włoski minister zdrowia Ferruccio Fazio zasugerował służbom sanitarnym w Niemczech, by sprawdziły opakowania produktów spożywczych.

Aktualizacja 15:04

Niemieccy eksperci analizują próbki jedzenia i listy dostawców, by ustalić, co było przyczyną fali zachorowań. Pracownicy Instytutu Kocha - pisze _ Der Spiegel _ - mają nadzieję, że odnajdą w końcu źródło zakażeń.

- _ Restauracja nie ponosi żadnej winy, w każdym razie kontrola łańcucha dostawców może ewentualnie dostarczyć przekonywującego dowodu na to, w jaki sposób doszło do zakażenia _ - powiedział profesor Werner Solbach, mikrobiolog z kliniki uniwersyteckiej w Lubece.

Eksperci z Instytutu im. Roberta Kocha i Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka (BfR) podjęli w piątek badania w restauracji po tym, gdy ustalono, że chorzy na infekcję EHEC i zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS) byli jej gośćmi w dniach od 12 do 14 maja. W grupie duńskich turystów, przebywających w Lubece na jednodniowej wycieczce, zaraziło się osiem osób.

Spośród pochodzących z terenu całych Niemiec 30 uczestniczek seminarium, zorganizowanego w Lubece przez niemiecki związek zawodowy pracowników skarbowości, zachorowało osiem. Niektóre z nich są w stanie ciężkim, a jedna zmarła. Zespół HUS o ciężkim przebiegu wystąpił ponadto u dziecka z południowych Niemiec, które brało udział w odbywającej się w restauracji uroczystości rodzinnej.

W Niemczech zachorowało już ponad 1200 osób, w całej Europie w sumie ponad 1800. 19 osób zmarło - 18 w Niemczech i jedna w Szwecji. Najnowsza ofiara to 80-latka z Turyngii.

Zdecydowaną większość zachorowań odnotowano w północnych Niemczech. Lokalne władze ostrzegają przed spożywaniem surowych warzyw i owoców z nieznanych źródeł, szczególnie pomidorów, ogórków i sałaty. Zalecają też, by bardzo dokładnie myć warzywa, co najmniej przez 30 sekund w ciepłej wodzie i szorować je szczoteczką. Najbezpieczniej jest poddać świeże warzywa obróbce termicznej. bakterie giną bowiem w temperaturze powyżej 60 st. C.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85720.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/trzecia;osoba;zarazona;bakteria;e;coli;w;polsce;lekarze;sprawdzaja,142,0,844430.html) Trzecia osoba zarażona bakterią E. coli w Polsce? Lekarze sprawdzają
Szef włoskiego ministerstwa zdrowia Ferruccio Fazio zasugerował służbom sanitarnym w Niemczech, by sprawdziły opakowania produktów spożywczych. Jego zdaniem to w nich może tkwić przyczyna zakażenia groźną bakterią , w wyniku którego zmarło kilkanaście osób.

- _ Być może nie ma jednego zakażonego artykułu żywnościowego i możliwe jest to, że to opakowania przyczyniły się do rozprzestrzenienia bakterii _- powiedział Fazio. Po raz kolejny Fazio zapewnił, że włoskie warzywa są bezpieczne i przypomniał o wymogu bezwzględnego zachowania higieny w kuchni.

Włoskie zrzeszenie rolników indywidualnych Coldiretti oszacowało na 25 milionów euro straty, jakie ponieśli hodowcy w związku z bakteryjną psychozą, jaka nie ominęła Italii

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t140608.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bakteria;e;coli;-;who;zaleca;by;nie;zwalczac;jej;antybiotykami,4,0,844804.html) Bakteria E. coli - WHO zaleca by nie zwalczać jej antybiotykami Antybiotyki mogą według WHO zwiększyć ryzyko, że bakterie uodpornią się na leki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t140479.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/1;5;miliarda;zlotych;na;sluzby;sanitarne;czy;to;powstrzyma;epidemie,39,0,842023.html) 1,5 miliarda złotych na służby sanitarne. Czy to powstrzyma epidemie? W Niemczech zmarło już 16 osób. Polskie służby zapewniają, że jesteśmy bezpieczni. 100 tys. kontroli rocznie może jednak nie wystarczyć.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t140608.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/przez;zatrucia;w;niemczech;hiszpania;traci;200;mln;euro;na;tydzien,98,0,842338.html) Przez zatrucia w Niemczech Hiszpania traci 200 mln euro na tydzień Madryt będzie domagać się odszkodowań, zapowiedziała hiszpańska minister rolnictwa.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)