Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Balcerowicz broni swojej decyzji

0
Podziel się:

Wyeliminowałem ministra Mecha z posiedzenia KNB, bo uznałem, że tak należy postąpić zgodnie z prawem. Miałem obowiązek prawny wykluczenia wiceministra Mecha z postępowania w sprawie Unicredito - tłumaczy Leszek Balcerowicz i czeka aż Sejm wysłucha jego wyjasnień.

Balcerowicz broni swojej decyzji

Prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz jako "groteskowe" określił wprowadzenie do porządku obrad Sejmu informacji rządu na temat decyzji podjętej przez niezależny organ, jakim jest przewodniczący Komisji Nadzoru Bankowego.

Sejm wprowadził porządku obrad informację rządu na temat wykluczenia przez Balcerowicza, który jest szefem Komisji Nadzoru Bankowego, wiceministra finansów Cezarego Mecha ze środowego posiedzenia Komisji.

Wcześniej w liście skierowanym do marszałka Sejmu Marka Jurka, szef NBP Leszek Balcerowicz poprosił o możliwość wystąpienia na forum sejmowym podczas informacji rządu w sprawie wyłączenia Cezarego Mecha z obrad KNB.

"W związku z telefoniczną informacją z Biura Pana Marszałka, o planowanym wprowadzeniu do porządku obrad obecnego posiedzenia Sejmu nowego punktu – informacja rządu w sprawie wyłączeniu pana Cezarego Mecha, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów od udziału w postępowaniach prowadzonych przez KNB w sprawie wniosku UniCredito, proszę o możliwość wystąpienia na forum Sejmu w czasie transmisji telewizyjnej z obrad w tym punkcie" - czytamy w liście szefa NBP do marszałka Sejmu.

Jak tłumaczył Balcerowicz, była to reakcja na złożony 6 marca przez UniCredito wniosek, który sugerował, że Mech, ze względu na swoje wcześniejsze, krytyczne pod adresem UniCredito wypowiedzi, może być nieobiektywny w pracach KNB. W czwartek Liga Polskich Rodzin zapowiedziała złożenie wniosku o postawienie Balcerowicza przed Trybunałem Stanu. Premier w czwartek zapowiedział, że nie wie jeszcze czy poprze wniosek LPR.

Prezes NBP Leszek Balcerowicz, podejmując decyzję o wykluczeniu wiceministra skarbu Cezarego Mecha ze środowych obrad Komisji Nadzoru Bankowego, powołał się na te same przepisy, z których niespełna rok wcześniej skorzystał sam Mech, wykluczając ówczesnego wiceministra finansów z posiedzenia nadzoru ubezpieczeniowego.

Na podobieństwo argumentów wskazuje pismo skierowane do Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE) w czerwcu 2005 roku przez Stowarzyszenie Rynku Kapitałowego UNFE, podpisane przez Mecha, wówczas przewodniczącego Stowarzyszenia.

Balcerowicz wykluczył Mecha z prac KNB, powołując się na art. 27 i 24 Kodeksu postępowania administracyjnego (Kpa), które opisują okoliczności wyłączenia pracownika oraz członka organu kolegialnego, m.in. np. ze względu na wątpliwość co do jego bezstronności.

W czerwcu 2005 roku Mech, jako przewodniczący Stowarzyszenia Rynku Kapitałowego UNFE, zwrócił się do przewodniczącego KNUiFE Jana Monkiewicza o wyłączenie na podstawie art. 27 i 24 Kpa z posiedzenia KNUiFE wiceministra finansów Andrzeja Jacaszka.

Sprawa, którą zajmowało się wówczas KNUiFE, dotyczyła opłat pobieranych przez powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) za zarządzanie funduszami emerytalnymi. Mech zwracał uwagę, że ówczesny wiceminister finansów był poprzednio prezesem jednego z PTE (Norwich Union - obecnie Sampo). PTE Sampo zaś było jednym z wnioskodawców w sprawie rozpatrywanej przez KNUiFE.

"Zgodnie z art. 27 § l kodeksu postępowania administracyjnego członek organu kolegialnego podlega wyłączeniu w przypadkach określonych w art. 24 § I kodeksu postępowania administracyjnego. O wyłączeniu tego członka w przypadkach określonych w art 24 § 3 kpa postanawia przewodniczący organu kolegialnego lub organu wyższego stopnia na wniosek strony, członka organu kolegialnego albo z urzędu" - m.in. argumentował wówczas Mech.

Jak napisał, "zgodnie z art 24 § 3 kpa (w związku 2 art. 27 par l kpa) przewodniczący organu kolegialnego (w tym przypadku Przewodniczący KNUiFE) jest obowiązany na żądanie strony albo z urzędu wyłączyć członka organa od udziału w postępowaniu, jeżeli zostanie uprawdopodobnione istnienie okoliczności niewymienionych w art. 24 par l kpa, które mogą wywołać wątpliwość co do bezstronności członka organu".

Dodał, że w ocenie Stowarzyszenia "fakt pełnienia przez pana ministra Andrzeja Jacaszka funkcji prezesa zarządu jednego z wnioskodawców może wywoływać wątpliwość do jego bezstronności w postępowaniach dotyczących podwyższenia opłat bez względu kto jest wnioskodawcą".

Jacaszek został wówczas wykluczony z posiedzenia KNUiFE.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)