Notowania

zmiany w ofe
02.02.2011 18:36

Balcerowicz: Platforma obraża wyborców

To nie OFE odpowiadają za deficyt. Nie można zakładać, że ciemny lud ma krótką pamięć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Białoskórski/orka.sejm.gov.pl)

Wzrost wydatków na OFE jest odpowiedzialny jedynie za jedną trzydziestą przyrostu deficytu sektora finansów publicznych - przekonywał podczas spotkania z dziennikarzami szef rady fundacji FOR prof. Leszek Balcerowicz.

Prof. Balcerowicz powiedział, że w przyroście deficytu o 6 proc. PKB w latach 2007-2011 wzrost wydatków na OFE odpowiadał zaledwie 0,2 proc. PKB. Jego zdaniem dane te pokazują, że to nie OFE są winne wzrostowi deficytu.

**Zgodnie z rządowym projektem, zamiast 7,3-proc. składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych ma trafiać 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. będzie księgowane na indywidualnych kontach osobistych w ZUS. Docelowo w 2017 r. do OFE przekazywane byłoby 3,5 proc. składki, a 3,8 proc. na subkonta w ZUS. Rząd chce ograniczyć w ten sposób przyrost długu publicznego i deficytu.
Balcerowicz ocenił, że decyzja rządu w sprawie OFE rodzi bardzo duże ryzyko wyborcze dla PO. Wskazał, że elektorat PO to ludzie młodsi, lepiej wykształceni, mieszkający w dużych miastach, którzy - według profesora - muszą być bardziej wrażliwi na sposób komunikacji ze społeczeństwem, który w sprawie OFE od kilku miesięcy prezentuje rząd.

_ - Przypuszczam, że to, co się do tej pory dzieje - mam nadzieję, że nie będzie miało trwałej kontynuacji - niesie poważne ryzyko dla wyniku wyborczego PO. Nie można obrażać własnych wyborców i zakładać, że ciemny lud ma krótką pamięć _ - powiedział.

Pytany o sprawę debaty telewizyjnej z ministrem finansów Jackiem Rostowskim powiedział, że _ nie wyklucza takiej formy _, ale nie chce, by był to medialny show, tylko rozmowa skoncentrowana na wcześniej sformułowanych tezach. Dodał, że nie chciałby jednak legitymizować _ pseudodebaty _.

Sprawa debaty dotyczącej planowanych przez rząd zmian w systemie OFE pojawiła się w ubiegłym tygodniu, gdy minister finansów Jacek Rostowski wezwał prof. Balcerowicza do publicznej rozmowy na temat.

Rostowski powiedział, że były szef NBP popełnił błędy merytoryczne podczas swojej konferencji prasowej, kiedy krytykował rządowe plany. Zdaniem ministra byłoby dobrze, aby on i Balcerowicz, w obecności kamer telewizyjnych, wyjaśnili sprawy dotyczące reformy emerytalnej.

W odpowiedzi Balcerowicz poinformował w ubiegłym tygodniu, że na swoje uwagi do rządowych propozycji oczekuje odpowiedzi na piśmie, a nie wymiany poglądów w mediach. Zapewnił, że nie boi się debaty medialnej. Jego zdaniem jest _ miejsce dla prawdziwej debaty, a nie pseudodebaty - to jest używania etykietek, insynuacji, mocnych słów bez dowodów _.

W opinii ministra Rostowskiego dla ludzi ciekawsza byłaby jednak debata bezpośrednia _ oczywiście merytoryczna, nie polityczna _. Przebywający w ubiegły piątek w Davos Rostowski powiedział, że jego zdaniem argumenty przeciwko zmianom dotyczącym OFE są niezmiernie słabe. _ Trochę mi smutno, szczerze powiem. Odbieram to tak, że pan profesor raczej debaty chce unikać _ - powiedział.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t129944.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ekonomisci;przejeli;w;polsce;role;opozycji,175,0,761007.html) "Ekonomiści przejęli w Polsce rolę opozycji" Financial Times: z pozoru przyjazny biznesowi rząd, unika działań niewygodnych politycznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t91696.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/rybinski;rzad;obnizy;nam;emerytury,17,0,760593.html) Rybiński: Rząd obniży nam emerytury Takie będą konsekwencje zmian, które zamierza wprowadzić rada ministrów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t129920.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/balcerowicz;o;ofe;radykalne;ciecia;i;brak;szacunku;dla;ludzi,125,0,759677.html) Balcerowicz o OFE: Radykalne cięcia i brak szacunku dla ludzi Były szef NBP uważa, że rządowy pomysł na reformę emerytalną jest zły i szkodliwy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t129831.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;to;52;miliardy;zlotych;mniej;na;gpw,1,0,759041.html) Zmiany w OFE to 52 miliardy złotych mniej na GPW Takiej kwoty w ciągu najbliższych 10 lat fundusze nie zainwestują, jeśli w życie wejdzie projekt Michała Boniego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t94063.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/na;ofe;zarabiaja;krocie;teraz;beda;pod;kreska,132,0,757892.html) Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską? W ciągu roku spółki zarządzające OFE zarobiły na czysto 762 mln zł. Rząd zmniejszy jednak wielkość składek trafiających do funduszy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t127626.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/zabieraja;nam;skladki;z;ofe;wiekszosc;trafi;do;zus,158,0,745630.html) Zabierają nam składki z OFE. Większość trafi do ZUS Trzy filary w systemie zostają, ale do OFE trafiać będzie nie - jak obecnie - 7,3 procent, a jedynie 2,3 procent ubruttowionej pensji. Ekonomiści mówią o antyreformie i demontażu systemu.
Tagi: zmiany w ofe, rostowski, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz