Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Balcerowicz pozytywnie ocenia perspektywy Polski wejścia do UE

0
Podziel się:

Prezes NBP Leszek Balcerowicz uważa, że Polska jest obecnie bardziej zaawansowana w integracji z UE niż Grecja przed przyjęciem jej w 1981 roku czy Hiszpania i Portugalia przed wejściem do UE w 1986 roku.

Balcerowicz pozytywnie ocenia perspektywy Polski wejścia do UE

'Biorąc pod uwagę większość wskaźników strukturalnej konwergencji Polska (...) jest bardziej otwarta na międzynarodowy handel niż Grecja po jej wejściu do EWG oraz Hiszpania i Portugalia w przededniu ich przyjęcia do UE' - powiedział Balcerowicz na spotkaniu w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

Balcerowicz dodał, że udział polskiego eksportu do krajów Piętnastki w stosunku do całego eksportu wynosi obecnie ok 70 proc. i jest wyższy niż w przypadku Grecji, Hiszpanii i Portugalii w przededniu ich przyjęcia do UE.

Zdaniem Balcerowicza korzystnie dla Polski wypada także porównanie z trzema krajami Europy Płd. w przededniu ich przyjęcia do UE, jeśli chodzi o różnice dotyczące stopy inflacji i stóp procentowych.

Prezes NBP dodał, że Polska spełnia też kryteria z Maastricht w odniesieniu do poziomu długu publicznego w proporcji do PKB.

Według Balcerowicza Polska osiągnęła wyższy stopień konwergencji jej gospodarki z jednolitym rynkiem, niż miały Grecja, Hiszpania i Portugalia w okresie przyjmowania ich do EWG w trzech najważniejszych kategoriach: konwergencji strukturalnej, makroekonomicznej i instytucjonalnej.

'W tych trzech kategoriach wciąż są w Polsce rzeczy do zrobienia, ale to samo można powiedzieć o niektórych krajach UE, które np. nie uporały się ze strukturalnymi problemami bezrobocia' - powiedział.

Jego zdaniem Polska ma niższy poziom tzw. realnej konwergencji, w której ważną rolę odgrywa poziom dochodów na głowę jednego mieszkańca, jest bowiem krajem, który dopiero chce doścignąć bardziej zaawansowane kraje europejskie.

'Brak realnej konwergencji pomiędzy Polską a UE nie może być powodem do opóźniania rozszerzenia UE' - powiedział.

W jego opinii perspektywa szybkiego członkostwa jest potężnym bodźcem do dyscypliny fiskalnej i poprawy jakości polityki ekonomicznej.

Balcerowicz oddzielił fundamentalne dostosowywanie polskiej gospodarki do UE od dostosowywania w poszczególnych dziedzinach.

Do tego pierwszego typu zaliczył m.in. działania zwiększające stabilizację makroekonomiczną, strukturalne reformy, takie jak: prywatyzacja, dyscyplinę wydatków publicznych, deregulację rynku producenta.

'Zmian tych polska gospodarka i tak musiałaby dokonać ponieważ są warunkiem doścignięcia bardziej zaawansowanych krajów. Dokonano tu wielkiego postępu, choć praca nie jest zakończona' - powiedział Balcerowicz.

Dostosowanie w specjalistycznych dziedzinach dotyczy np. Wspólnej Polityki Rolnej, kosztów wprowadzenia określonych standardów lub ruchu bezwizowego w ramach układu z Schengen.

Balcerowicz uważa, że osiągnięcie konwergencji w tych ostatnich dziedzinach jest sprawą kosztów, a tym samym otwiera pole do negocjacji, jeśli chodzi o okresy przejściowe.

Do korzyści szybkiego wejścia Polski do UE Balcerowicz zaliczył: pozytywny wpływ bliskiej perspektywy rozszerzenia na politykę ekonomiczną rządu, napływ zagranicznych inwestycji kapitałowych i dostęp do funduszy strukturalnych, które przeznaczane są na rozwój infrastruktury i w dłuższej perspektywie działają na rzecz pobudzenia wzrostu.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)