Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Balcerowicz: Wejście do ERM2 opóźnione, ale o miesiące

0
Podziel się:

Niestabilność kursów to nie powód, by nie przyjąć euro.

Balcerowicz: Wejście do ERM2 opóźnione, ale o miesiące
(PAP/Stach Leszczyński)

Ze względu na rozchwianie światowych rynków finansowych Polska powinna opóźnić wejście do systemu walutowego ERM2, czyli przedsionka euro, ale raczej o _ kilka miesięcy niż lat _, ocenia profesor Leszek Balcerowicz.

Były szef Narodowego Banku Polskiego i resortu finansów zwrócił też uwagę na przeszkody polityczne, ale podkreślił, że przystąpienie do strefy euro będzie dla Polski korzystne.

_ - Wszystkie opracowania, które znam, a które oznaczają się jakąś rzetelnością, kończą się jednym wnioskiem: że się opłaca - nie tylko Polsce, ale wszystkim nowym krajom członkowskim Unii _ - powiedział Balcerowicz. Dodał, że wpływ posiadania euro oznacza dodatkowe przyśpieszenie wzrostu gospodarczego w granicach 0,2-0,6 pkt proc. w kolejnych latach.

Były prezes NBP powtórzył, że realizacja wymagań z Maastricht byłaby dla Polski korzystna bez względu na wejście do strefy euro. Zaznaczył, że obniżenie inflacji jest łatwiejsze w obecnej sytuacji spowolnienia wzrostu, a deficyt budżetowy i tak trzeba obniżyć.

_ - Trzeba ograniczać te rozdęte wydatki, ale nie poprzez cięcia, tylko przez reformy oraz takie działania, które sprawią, że większość ludzi zdolnych do pracy będzie pracować _ - powiedział Balcerowicz.

Profesor zwrócił też uwagę, że jedyną komplikacją w takich warunkach jest wejście do systemu ERM2 i utrzymanie przez dwa lata kursu złotego w wyznaczonych widełkach.

_ - Słowacja przeszła, Słowenia przeszła, więc można przejść. W tej chwili jest to o tyle skomplikowane, że mamy rozchwianie na rynkach finansowych _ - powiedział były wicepremier. Dodał, że jest też więcej niepewności co do wzrostu polskiej gospodarki na krótką metę.

_ - Jest więc rzeczą rozsądną poczekać i wejść do ERM2, kiedy ta niepewność będzie dużo mniejsza. To nie musi być kwestia lat, raczej kwestia miesięcy _ - powiedział Balcerowicz, który wystąpił na konferencji zorganizowanej przez firmę Intel.

Druga przeszkoda jest polityczna

Przyznał, że druga przeszkoda na drodze wejścia do strefy euro jest natury politycznej. _ Niedobrze byłoby wejść do węża i nie móc z niego wyjść _ - powiedział Balcerowicz komentując hipotetyczną sytuację, w której Polska weszłaby do ERM2, ale po upływie dwóch lat nie mogłaby wstąpić do strefy euro, ponieważ parlament nie wprowadziłby potrzebnych zmian w konstytucji.

Trzeba dokapitalizować PKO BP

Prof. Balcerowicz skomentował też sytuację PKO BP. Uważa, że Ministerstwo Skarbu Państwa powinno dokapitalizować PKO Bank Polski. Jego zdaniem, umożliwiłoby to bankowi zwiększenie skali akcji kredytowej dla przedsiębiorstw.

_ - Zdolność udzielania kredytów przez bank może zależeć m.in. od płynności _ - powiedział Balcerowicz na konferencji zorganizowanej przez firmę Intel.

Zaznaczył, że o płynności decydują wprawdzie głównie depozyty - ale na krótszą metę również pożyczki od banku centralnego. Ocenił, że sensowne może być więc rozszerzenie listy papierów wartościowych traktowanych przez bank centralny jako zabezpieczenie pożyczek dla banków. Dodał, że działalność kredytowa banków może być obecnie ograniczona również przez kapitał.

_ Sensowne byłoby, żeby tam, gdzie można, umożliwić dokapitalizowanie _ - powiedział Balcerowicz. Ocenił, że szczególnie celowe wydaje się to np. w przypadku PKO BP, który udziela szczególnie dużo kredytów dla przedsiębiorstw i wyższy kapitał bardzo by mu się przydał.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)