Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Balicki: Pod rządami minister Kopacz pacjenci są bezradni

0
Podziel się

Na wizytę trzeba czekać kilka, czy kilkanaście dni. To jest niepokojący sygnał.

Balicki: Pod rządami minister Kopacz pacjenci są bezradni
bDAciCAB

Marek Balicki, były minister zdrowia, Sojusz Lewicy Demokratycznej: Weszliśmy w okres kampanii wyborczej, w związku z tym wiele ocen i działań jest podyktowanych regułami kampanii. To nie jest dobry moment na oceny. Byli różni ministrowie, ale nie powiem, że pani minister Kopacz była najgorsza.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t136572.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/money;pl;ocenia;rzady;ewy;kopacz;to;stracony;czas,149,0,830101.html) Money.pl ocenia rządy Ewy Kopacz. To stracony czas Ale nie powie Pan też, że jest najlepsza. Jakie błędy minister Kopacz mógłby Pan wypunktować?

Przez cztery lata zasadnicza naprawa systemu służby zdrowia nie nastąpiła. Natomiast nie nastąpiło jakieś załamanie. Niestety to, co się stało, to fakt że pacjent jest bardziej niż pięć lat temu bezradny wobec tego systemu.

bDAciCAD

Bezradny?

W wielu miejscach w Polsce do lekarza pierwszego kontaktu nie można się dostać w dniu zgłoszenia. Trzeba czekać na wizytę kilka czy kilkanaście dni. To jest niepokojący sygnał.

Jak to się dzieje, że wydatki na służbę zdrowia rosną - opisuje to raport Money.pl - w ciągu czterech lat z 30 miliardów do 60 miliardów. A w żaden sposób nie zmieniło to sytuacji pacjentów? Jak stali, tak stoją w kolejkach.

Nakłady zwiększyły się nie dlatego, że takie decyzje były podjęte, tylko dlatego, że wzrosły wynagrodzenia. Większość tych pieniędzy poszła w pensje.

bDAciCAJ

Druga sprawa, że potrzeby rosną dużo szybciej, a pogarsza się efektywność systemu. Kupowanych jest coraz więcej usług i świadczeń, co nie znaczy że wszystkie są tak samo potrzebne. Nie znaczy to również, że potrzeby pacjentów są w ten sposób zaspokajane.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zaskakujace;wyniki;sondazu;dla;partii;tuska,98,0,828258.html) Zaskakujące wyniki sondażu dla partii Tuska

Trudno nazwać to zarzutem. To akurat jest fakt. Przekształcenie w spółkę otwiera drogę do prywatyzacji. To oczywiście nie znaczy, że prywatyzacja musi nastąpić.

bDAciCAK

Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli samorząd nie spłaci długu szpitala, musi przekształcić taką placówkę w spółkę. Minister Kopacz mówi: _ Przymusu nie ma. Jeśli samorządowi to odpowiada, może utrzymywać szpital z długiem _. W tej sytuacji chyba jednak wyjścia nie ma?

Ten przepis to ograniczenie swobody działania samorządu, to jest jasne. W niektórych przypadkach samorząd będzie zmuszony do przekształcenia. To wcale nie musi być korzystne z punktu widzenia budżetu samorządowego, bo do spółki dopłaca się więcej. Samo przekształcenie w spółki nie powoduje, że dana placówka przestaje się zadłużać.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t80992.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kopacz;bedzie;negocjowala;z;rostowskim;ulgi;podatkowe,170,0,803242.html) Kopacz będzie negocjowała z Rostowskim ulgi podatkowe

bDAciCAL

Tak jak Pan wspomniał, mamy kampanię wyborczą, więc jest to dobry czas na protesty. A w służbie zdrowia znalazłyby się niezadowolone środowiska. Lekarze rodzinni narzekają na stawki za leczenie, pielęgniarki na kontrakty. To będzie okres protestów?

Nie ma takich zapowiedzi. To, że jest okres wyborczy, o niczym nie świadczy. To partie polityczne zaczynają szukać tematów do krytyki przeciwników. Ale to jest ich prawo, zachowują się tak jak zwykle w okresie przedwyborczym. Poza manifestacjami, które zapowiada _ Solidarność _, nie ma zapowiedzi większych protestów służby zdrowia.

Zapytam Pana jeszcze jako polityka. Wniosek o odwołanie minister zdrowia Ewy Kopacz na pół roku przed wyborami ma jakiś sens? Wniosek ten i takie argumenty _ przeciw _ są bardziej polityczne niż merytoryczne?

Powiem tylko za siebie. Ja bym takiego wniosku nie składał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t139071.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;chca;poprzec;odwolania;kopacz;polityczny;misz-masz;kaczynskiego,118,0,829814.html) Nie chcą poprzeć odwołania Kopacz. _ Polityczny misz-masz Kaczyńskiego _ Politycy SLD, PSL i PJN krytykują prezesa PiS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t95531.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pis;chce;odwolania;kopacz;i;referendum,45,0,829485.html) PiS chce odwołania Kopacz i referendum Jarosław Kaczyński stwierdził, że w sprawie komercjalizacji służby zdrowia głos muszą zabrać obywatele.
bDAciCAM
bDAciCBe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)