Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bank Anglii coraz bliżej wprowadzenia plastikowych banknotów

0
Podziel się:

Przezroczyste banknoty na podłożu polimerowym są cieńsze i lżejsze. Można je moczyć, bo są wodoodporne. Nie zużywają się tak szybko jak papierowe. Trudniej je podrobić, bo znaki graficzne na nich zmieniają kolor.

Bank Anglii coraz bliżej wprowadzenia plastikowych banknotów
(skywaytoheaven/iStockphoto)
bFfLQmgR

Brytyjczycy mogą niebawem przestać używać tradycyjnych papierowych banknotów. Bank Anglii przymierza się bowiem do wprowadzenia zamiast nich specjalnych plastikowych funtów. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w grudniu, po konsultacjach społecznych.

Przezroczyste banknoty na podłożu polimerowym są cieńsze i lżejsze. Można je moczyć, bo są wodoodporne. Nie zużywają się tak szybko jak papierowe. Trudniej je podrobić, bo znaki graficzne na nich zmieniają kolor. Nie grozi im spranie w pralce i nie są wylęgarnią bakterii.

Jak poinformował Reuters, Bank Anglii zapowiedział dziś, że zwróci się do opinii publicznej, by ta wyraziła swoje zdanie w sprawie wymiany banknotów. Nowe funty szterlingi byłby mniejsze niż obecne, tak by bez problemów mieściły się do portfeli.

bFfLQmgT

Za rewolucją stoi nowy prezes Banku Anglii, Kanadyjczyk Mark Carney, który podobne rozwiązanie wprowadził w swoim kraju przed dwoma laty.

Tam nowe banknoty spotkały się jednak z mieszanym przyjęciem. Wskazano m.in., że lgną do siebie, są cienkie, płacenie nimi bywa irytujące, bo wyślizgują się z ręki, a automaty nie zawsze je przyjmują.

Papierowe banknoty wprowadzono w Anglii w 1694 r. Gdy Wilhelm III szukał sposobów sfinansowania wojny z Francją, zgodził się na utworzenie Banku Anglii, który zaczął wydawać kwity depozytariuszom. Obecnie do ich produkcji używa się specjalistycznego papieru trudnego do zdarcia, którego składnikami są włókna bawełniane i lniane.

Bank rozpisał przetarg na druk banknotów w swojej drukarni począwszy od 2015 r. Mógłby to być dogodny moment na przestawienie się na nową technikę drukowania pieniądzy.

bFfLQmgZ

Pieniądze drukowane na polimerze, oprócz Kanady wprowadziło ponad 20 krajów, m.in. Nowa Zelandia, Papua Nowa Gwinea, Meksyk i Wietnam. W Europie są w obiegu w Rumunii.

Czytaj więcej w Money.pl
Raty kredytu niższe niż opłaty za wynajem Rada Polityki Pieniężnej obniżając stopy procentowe przyczyniła się do rekordowo niskiego oprocentowania kredytów hipotecznych.
Karambol w Anglii. 200 osób rannych W gęstej mgle na drodze szybkiego ruchu zderzyło się ponad sto pojazdów. Zobacz wideo.
Ukradła z banku milion dolarów i zniknęła Według władz kobiecie o imieniu Szogufeh pomagało przy defraudacji co najmniej 10 osób. Szogufeh, posługując się sfałszowanymi dokumentami, miała następnie zbiec do Indii.
bFfLQmhu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)