Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bank rozjuszył premiami obywateli

0
Podziel się:

Allied Irish chciał przeznaczyć 40 milionów na bonusy. Minister Lenihan zablokował wypłaty.

Bank rozjuszył premiami obywateli
(PAP/EPA)

Minister finansów Irlandii Brian Lenihan zablokował wypłatę 40 mln euro premii członkom kierownictwa w banku Allied Irish. Zagroził wstrzymaniem rządowej pomocy dla tej instytucji finansowej, stojącej na krawędzi upadku.

Jeszcze kilka dni temu Lenihan tłumaczył, że jest bezsilny, ponieważ premie dotyczą 2008 roku, a nowe prawo wprowadzające opodatkowanie przyszłych bankowych premii według stawki 90 proc. nie zostało jeszcze przyjęte i nie może działać wstecz. Za okres 2009-10, gdy Irlandia była pogrążona w recesji, a AIB walczył o przetrwanie,bank nie przyznał premii pracownikom.

Bank argumentował, że ma prawny obowiązek wypłacenia premii za 2008 rok w wys. średnio 16 tys. euro na osobę ok. 2,5 tys. pracowników na kierowniczych stanowiskach. Oburzyło to irlandzką opinię publiczną i opozycję.

Związek zawodowy zrzeszający pracowników bankowości zaapelował, by szeregowych pracowników banku nie stawiać pod pręgierzem, ponieważ premie są nie dla nich i z całą sprawą nie mają nic do czynienia. AIB, dawny właściciel BZ WBK w Polsce, został jak dotąd dokapitalizowany przez rząd Irlandii sumą 3,5 mld euro. Nie rozwiązało to jednak jego trudności. Bank będzie faktycznie przejęty przez irlandzki skarb państwa.

We wczorajszym liście minister Lenihan zagroził kierownictwu, że AIB nie dostanie dalszej pomocy, o ile jego zarząd nie zrezygnuje z nagrodzenia kierownictwa premiami, bez względu na to, kiedy mogli sobie na nie zasłużyć. Zapowiedział też, że jego resort wystąpi z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie.

Zarząd AIB zapewnił w komunikacie, że bardzo sobie ceni pomoc rządu i podatników, od której bank będzie jeszcze przez jakiś czas uzależniony. W tej sytuacji zdecydowano, że premii się nie wypłaci.

Krach irlandzkiej bankowości zaszkodził kondycji finansowej kraju i zmusił rząd do wystąpienia o pomoc do Komisji Europejskiej i MFW. Obie instytucje wyasygnowały dla Irlandii pakiet pomocy wysokości 85 mld euro.

Ustępstwo zarządu AIB w kwestii premii nie do końca uśmierzyło oburzenie irlandzkiej opinii publicznej. Dziennik _ Irish Independent _ dziwi się, że żaden z członków zarządu AIB nie podał się do dymisji, a zarząd nie wziął na siebie żadnej odpowiedzialności za decyzję o premiach. Według gazety, dyrektorzy banku i tak są przepłacani i nie wiadomo właściwie, co robią, by zasłużyć na swoje wysokie uposażenia.

Wcześniej irlandzkie media pisały, że dyrektorzy banków _ głosują nogami _, odchodząc na wcześniejsze emerytury, by uniknąć podatku wchodzącego w życie w ramach przyszłorocznego budżetu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t18188.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzysowi;w;irlandii;winne;euro,129,0,353409.html) Kryzysowi w Irlandii winne euro? _ Obniżenie stóp procentowych po przyjęciu euro sprzyjało powstaniu bańki na rynku nieruchomości. _
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t116410.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejne;ciecia;w;dublinie;a;rzad;na;dnie,33,0,731169.html) Kolejne cięcia w Dublinie. A rząd na dnie Irlandzki parlament wznowił debatę nad drastycznymi cięciami w przyszłorocznym budżecie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t115521.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/irlandzki;parlament;poparl;wielkie;ciecia,59,0,730939.html) Irlandzki parlament poparł wielkie cięcia Irlandczyków czekają obniżki zasiłków, minimalnej pensji oraz zmiany w podatkach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)