Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bank Światowy chce udzielić pomocy Cyprowi

0
Podziel się:

Bank Światowy jest gotowy udzielić Cyprowi technicznej pomocy w uporaniu się z obecnym kryzysem gospodarczym.

Bank Światowy chce udzielić pomocy Cyprowi
(AP/Fotolink/East News)

Bank Światowy jest gotowy udzielić Cyprowi technicznej pomocy w uporaniu się z obecnym kryzysem gospodarczym, jeśli rząd wystąpi o taką pomoc - oświadczył w piątek prezes BŚ Jim Yong Kim.

_ - Jako Bank Światowy nie pracujemy na Cyprze. Bank Światowy jest też zobowiązany, by nie +wypisywać recept+, nawet jeśli jestem lekarzem w wykształcenia (...). Ale jeśli rząd Cypru chce z nami pracować, to mamy wiele doświadczenia w krajach, które przechodziły podobne kryzysy _ - powiedział dziennikarzom Jim Yong Kim w piątek w Waszyngtonie.

Wskazał m.in. na pomoc BŚ dla Korei Południowej w latach 90. _ Czujemy, że byliśmy pomocni; mamy ogromne doświadczenie, by się takimi problemami zajmować _ - podkreślił.

Jim Yong Kim był pytany o to, jak pomóc Cyprowi w opracowaniu nowego trwałego modelu gospodarki, skoro nie może już liczyć na sektor finansowy jako główny motor wzrostu. Według prognoz Komisji Europejskiej gospodarka Cypru skurczy się w tym roku o 8,7 proc. Prognozy te uważane są jednak za zbyt optymistyczne. Rzecznik rządu cypryjskiego Christos Stylianides ostrzegł 4 kwietnia, że gospodarka może się skurczyć w tym roku nawet o 13 proc. Sytuacja jest trudna, gdyż wraz z oczekiwanym odejściem części międzynarodowych inwestorów finansowych z Cypru pracę mogą stracić nie tylko ludzie bezpośrednio związani z sektorem bankowym, ale też księgowi, doradcy podatkowi i inni, którzy np. pomagali prowadzić firmy na atrakcyjnej ze względów podatkowych wyspie.

_ - Rozumiemy, że to musi być straszne dla Cypryjczyków; odczuwamy wielkie współczucie dla ludzi, biorąc pod uwagę trudności, przez które będą przechodzić _ - powiedział Jim Yong Kim. Podkreślił jednak, że pozytywny jest fakt, iż strefa euro, gdy tylko zrozumiała skalę problemów na Cyprze, była w stanie odpowiednio _ opanować _ ten kryzys. Chwalił też potwierdzenie zobowiązania strefy euro do stworzenia unii bankowej.

Pomoc Banku Światowego dla Cypru mogłaby mieć tylko techniczną, a nie finansową formę (na tę drugą Cypr jest zbyt zamożny). Bank pomaga już technicznie Grecji, koncentrując swe wysiłki na _ poprawie warunków do prowadzenia biznesu _ - wyjaśnił Jim Yong Kim.

Przyznał, że oczekuje, iż kwestia Cypru pojawi się w przyszłym tygodniu podczas rozmów ministrów finansów i szefów banków centralnych państw G20 w Waszyngtonie oraz wiosennej sesji Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Cypr ma kolejny problem. Zabraknie pieniędzy Pierwsza transza pakietu pomocowego ma zostać wypłacona dopiero w maju.
Kościół pomoże Cyprowi wyjść z kryzysu? Zwierzchnik wpływowego na Cyprze Kościoła prawosławnego, arcybiskup Chryzostom II, oświadczył, że jest gotowy udostępnić państwu majątek należący do Cerkwi, jeśli pomoże to rozwiązać kryzys finansowy w kraju.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)