Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bank Światowy ma prognozę dla Polski

0
Podziel się:

W tym roku PKB ma urosnąć o 3 proc., a w przyszłym może to być 3,7 proc.

Bank Światowy ma prognozę dla Polski
(Daquella manera/CC/Flickr)

Dynamika wzrostu PKB Polski w tym roku może wynieść 3 proc., a w przyszłym może to być 3,7 proc.

_ - W najbliższych latach Polska powinna się rozwijać w tempie zbliżonym do 3,5 proc. _ - powiedział Kaspar Richter, starszy ekonomista Banku Światowego podczas prezentacji najnowszego raportu przygotowanego przez tą instytucję.

_ - W perspektywie 10-15 lat tempo polskiego wzrostu spadnie. Po pierwsze, z powodów demograficznych, spadną zasoby siły roboczej w wieku 20-45 lat. Po drugie, z powodów konwergencji do poziomów starej UE _ - dodał Richter.

_ - Spośród omawianych w raporcie krajów,Polska ma najambitniejsze perspektywy inwestycji publicznych, jednak po 2011 r. one się obniżą _ - ocenił Richter.

Do raportu BŚ załączono analizę autorstwa Zsolta Darvasa, ekonomisty Instytutu Bruegel, brukselskiego ośrodka analitycznego. Wynika z niej, że w latach 2011-2015 średni potencjalny wzrost PKB w Polsce będzie na poziomie 3,27 proc.

_ - To nie jest projekcja Banku Światowego, my nie robimy takich prognoz, ale poziom około 3,3 proc. wydaje się nieco zaniżony _ - skomentował Leszek Kąsek, ekonomista BŚ.

Zdaniem Kąska, w przyszłym roku inflacja powinna być pod kontrolą, zaś bezrobocie nie powinno wzrosnąć._ - Inflacja będzie pod kontrolą, nawet jeśli wzrost przyspieszyłby do poziomu 4 proc. Bezrobocie z kolei powinno być stabilne, a nawet może się obniżyć _ - powiedział Kąsek. Z raportu BŚ jednak wynika, że stopa bezrobocia BAEL może w 2011 r. wzrosnąć powyżej poziomu 9 proc.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t21185.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/agencja;sp;ostrzega;polska;moze;stracic;wiarygodnosc,184,0,645304.html) Agencja S&P ostrzega: Polska może stracić wiarygodność Grozi nam obniżenie ratingów za brak reformy finansów publicznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t97664.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szara;strefa;wspomoze;wzrost;pkb;w;statystykach,176,0,644528.html) Szara strefa wspomoże wzrost PKB w statystykach Główny Urząd Statystyczny zacznie zaliczać do PKB wartość nielegalnej produkcji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)