Notowania

kryzys finansowy
18.06.2010 15:00

Bank Światowy pożyczy Polsce miliard euro

Pożyczka wesprze rząd w łagodzeniu skutków spowolnienia gospodarczego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fluzo/CC/Flickr)

Pożyczka wesprze rząd w łagodzeniu skutków spowolnienia gospodarczego i ma służyć poprawie poziomu życia w Polsce.

Bank Światowy podał, że jest to trzecia z kolei pożyczka na cele polityki rozwoju w ramach serii trzech _ operacji kredytowych _. Środki z pożyczki będą przeznaczone na wzmocnienie sektora usług poprzez uproszczenie przepisów i procedur, reformy społeczne (takie jak przekształcanie szpitali w spółki prawa handlowego i powszechna edukacja na szczeblu podstawowym od szóstego roku życia) oraz wsparcie sytuacji społecznej w obliczu spowolnienia gospodarczego.

_ - Program trzech operacji kredytowych na łączną kwotę około 3 miliardów euroma wesprzeć rząd Polski w łagodzeniu skutków światowego kryzysu, odczuwanych przez gospodarstwa domowe, pracowników i firmy, a także przyczynić się do szybszej konwergencji poziomu życia w Polsce do standardów Unii Europejskiej _- poinformował dyrektor Banku Światowego na Europę Środkową i kraje bałtyckie Peter Harrold.

_ - Cieszymy się, że program już przyniósł wymierne rezultaty i został przez rząd Polski wykorzystany do realizacji programu reform takich jak opracowanie programów edukacyjnych dla pięcio- i sześciolatków, przeprowadzenie konsolidacji finansów publicznych i obniżkę opłat za zarządzanie pobieranych przez otwarte fundusze emerytalne. Polska poczyniła ogromne postępy na drodze do budowy nowoczesnej gospodarki rynkoweji mamy nadzieję, że trzecia pożyczka przyczyni się do dalszego wsparcia szybkiego rozwoju gospodarczego i realizacji rządowego planu reform _ - dodał.

Wiceminister finansów Jacek Dominik powiedział, że pierwsza pożyczka przekazana w ramach tego programu była przeznaczona na wsparcie działań w zakresie zarządzania finansami publicznymi, zwiększenie aktywności zawodowej oraz poprawę otoczenia biznesowego. _ Druga pożyczka wspierała plany reformatorskie rządu, głównie w sektorach społecznych, z myślą o dalszej poprawie jakości świadczonych usług. Dzięki trzeciej pożyczce wprowadziliśmy m.in. bardziej elastyczne przepisy dotyczące rozliczania czasu pracy. Jedynym z naszych głównych priorytetów jest także konsolidacja fiskalna w celu wzmocnienia stabilności finansów publicznych w Polsce _ - zaznaczył. Dodał, że pożyczka jest efektem długotrwałej i doskonałej współpracy z Bankiem Światowym.

Kierujący biurem Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie Thomas Laursen podkreślił, że w ponad rok od wybuchu światowego kryzysu finansowego Polska z powodzeniem podtrzymuje wzrost gospodarczy, wzmacnia rynki finansowe i osiąga korzystne wyniki w sferze społecznej. Jednak jego zdaniem - podobnie jak w całej Europie - siła ożywienia jest wciąż niepewna.

_ - Chcąc osiągnąć wysokie tempo wzrostu gospodarczego i stabilność fiskalną rząd musi nadal realizować plan reform, obejmujący wzmocnienie finansów publicznych i realizację reform strukturalnych. _

_ Jesteśmy przekonani, że nasz program kredytowy obejmujący trzy pożyczki na cele polityki rozwoju pomaga Polsce osiągnąć ten cel. Bank Światowy jest gotowy nadal służyć Polsce swoim potencjałem pożyczkowym i wiedzą, zarówno na już zainicjowanych obszarach reform jak i w zakresie nowych ważnych celów, jak na przykład poprawa efektywności energetycznej i wspieranie rozwoju gospodarczego o niskiej emisyjności _ - dodał.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: kryzys finansowy, bank światowy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz