Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bank Światowy: Rosja nie dogoni Indii ani Chin

0
Podziel się:

Wydajność pracy w Rosji jest zbyt niska w stosunku do szybkiego wzrostu zarobków, stąd konkurencyjność tego kraju jest o wiele niższa od Indii czy Chin - tak Bank Światowy ocenił klimat inwestycyjny w Federacji Rosyjskiej.

Bank Światowy: Rosja nie dogoni Indii ani Chin

Wydajność pracy w Rosji jest zbyt niska w stosunku do szybkiego wzrostu zarobków, stąd konkurencyjność tego kraju jest o wiele niższa od Indii czy Chin - tak Bank Światowy ocenił klimat inwestycyjny w Federacji Rosyjskiej, publikując w czwartek doroczny raport na ten temat.

"Wydajność pracy w rosyjskim przemyśle przetwórczym wzrasta, ale szybkość postępu nie jest adekwatna do wzrostu pensji, a to ogranicza zdolności konkurencyjne na rynku międzynarodowym" - podkreśliła ta międzynarodowa instytucja finansowa.

"Rosyjski robotnik za zarobionego dolara produkuje dwukrotnie mniej niż robotnik indyjski czy chiński. Niska wydajność pracy w przemyśle przetwórczym nie_ Rosja inwestuje wiele zasobów finansowych i ludzkich w badania naukowe, ale ten sektor "nie przyczynia się do wzrostu wydajności sektora przetwórczego". _ wywoływałaby niepokoju, gdyby towarzyszył jej niższy poziom zarobków" - twierdzi Bank Światowy. Przypomina jednocześnie, że w ubiegłym roku średnia pensja w Rosji w tym sektorze gospodarki wynosiła około 300 dolarów, od 2003 roku wzrosła o 65 proc., a od 1999 roku - o 369 proc.

W globalnym rankingu konkurencyjności Międzynarodowego Forum Gospodarczego wśród 177 badanych krajów gospodarka rosyjska znalazła się na 75. miejscu, podczas gdy Chiny zajęły 48., a Indie 50. miejsce.

Raport Banku Światowego podkreśla, że Rosja inwestuje wiele zasobów finansowych i ludzkich w badania naukowe, ale ten sektor "nie przyczynia się do wzrostu wydajności sektora przetwórczego". Bank rekomenduje więc Rosjanom współpracę naukowców z przemysłem i sektorem prywatnym.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)