Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bank Światowy tnie prognozy, także dla Polski

0
Podziel się:

Recesja w strefie euro nadal osłabia wyniki gospodarcze krajów Unii. Bank prognozuje, co dalej ze stopami procentowymi.

Bank Światowy tnie prognozy, także dla Polski
(SIPA/East News)
bEICJtPF

Wzrost gospodarczy w nowych krajach członkowskich UE wraz z Chorwacją (UE-11) przyspieszy z 0,9 proc. w 2012 r. do 1,3 proc. w tym roku - prognozuje Bank Światowy. Dla Polski bank przewiduje spadek dynamiki PKB z 2,2 proc. w 2012 r. do 1,5 proc. w 2013 r.

_ - Recesja w strefie euro nadal osłabia wyniki gospodarcze krajów UE-11. Obecnie oczekuje się, że wzrost gospodarczy w 2012 r. będzie słabszy od przewidywanego w prognozach sprzed sześciu miesięcy i wyniesie ok. 1 proc. _ - powiedziała podczas prezentacji raportu regionalnego ekonomistka Banku Światowego Gallina Vincelette.

_ - W 2013 r. oczekujemy, że nastąpi lekkie ożywienie, do poziomu 1,3 proc. W sytuacji zwiększonej niepewności nawet tak skromny wzrost gospodarczy zakłada, że polityka przyjęta dla strefy euro zostanie pomyślnie wdrożona, by uniknąć znaczącego pogorszenia na międzynarodowych rynkach finansowych _ - dodała.

bEICJtPH
Prognoza Banku Światowego dotycząca wzrostu PKB w proc.
Kraje 2012 2013
źródło: Bank Światowy
UE-11 0,9 1,3
Bułgaria 0,8 1,8
Czechy -1,3 0,8
Estonia 2,5 3,2
Łotwa 5,3 3
Litwa 3,3 2,5
Węgry -1,5 0,4
Polska 2,2 1,5
Rumunia 0,6 1,6
Słowenia -2,3 -1,6
Słowacja 2,5 1,6
Chorwacja -1,8 0,8
Strefa euro -0,4 -0,1

W opublikowanym w środę raporcie globalnym prognoza wzrostu PKB dla Polski na 2013 r. to 1,6 proc. _ Różnica w prognozach między raportami wynika z tego, że przygotowały je różne zespoły. Czwartkowy raport przygotowany jest przez zespół regionalny, a środowy przez globalny _ - powiedziała ekonomistka warszawskiego biura BŚ Ewa Korczyc.

Ekonomiści warszawskiego biura BŚ oceniają, że potencjalny poziom wzrostu PKB w Polsce wynosi ok. 3,0-3,5 proc. Zdaniem zespołu BŚ można się spodziewać dalszych obniżek stóp procentowych. _ Myślimy, że rozpoczęty w listopadzie cykl luzowania polityki pieniężnej będzie kontynuowany _ - powiedziała Korczyc podczas prezentacji raportu. _ Rozważając kwestię przyjęcia euro, znaczenie ma nie tylko konwergencja nominalna, ale i realna. Podstawowa sprawa to poprawa konkurencyjności gospodarki _ - dodała.

_ - Trudno rekomendować dziś szybkie przyjęcie euro krajowi takiemu jak Polska, ponieważ reguły gry w strefie euro nie są do końca ustalone _ - zaznaczyła.

bEICJtPN
Czytaj więcej w Money.pl
Hamowanie gospodarki i skok bezrobocia. Bruksela tnie prognozy dla Polski -_ Krótkoterminowe perspektywy dla gospodarki są kruche _ - oceniają eksperci Komisji Europejskiej.
"Rząd Tuska wystraszył się własnej odwagi" Polskę czeka poważna dyskusja na temat Europy - ocenia niemiecki dziennik "Die Welt" pisząc o niedoszłej sejmowej debacie nad paktem fiskalnym.
bEICJtQi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)