Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bank światowy
14.05.2010 13:30

Bank Światowy wesprze rząd w reformach

Chodzi o reformy podatków i rynku budowlanego. Dziś została podpisana umowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Bank Światowy podpisał z resortem gospodarki umowę w sprawie reform gospodarczych. Do końca czerwca BŚ opracuje dla rządu raport, w którym zawrze zalecenia dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jest też gotowy wspierać rząd w przeprowadzeniu reform.

na zdjęciu minister gospodarki i wicepremier Waldemar Pawlak

Dokument podpisali dzisiaj wiceminister gospodarki Marcin Korolec oraz menedżer Banku Światowego dla Polski i krajów bałtyckich Thomas Laursen.

Zgodnie z porozumieniem _ Doing Business Reform Memorandum _, raport Banku Światowego ma odpowiedzieć na pytania, jak zmniejszyć koszty i ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Całkowity koszt przygotowania dokumentu szacowany jest na 42 tys. dol. Ministerstwo Gospodarki zapłaci 26 tys. dol., korzystając ze środków unijnych. Resztę pokryje Bank Światowy.

_ - Polski rząd i Bank Światowy zdają sobie sprawę, że wzrost gospodarczy po globalnym kryzysie może być niższy, niż przed kryzysem. W tym roku może to być ok. 3 proc., w przyszłym roku poniżej 4 proc. Polskę stać na to, żeby rozwijać się w tempie pow. 5 proc. Potrzebne są jednak reformy _ - powiedział dr Marcin Piątkowski z Banku Światowego.

Piątkowski zwrócił uwagę, że raport będzie dotyczył m.in. tego, jak usprawnić działanie tzw. jednego okienka. _ - Czas rejestracji nowych firm w Polsce skrócił się tylko nieznacznie. Zajmiemy się więc sposobami na usprawnienie wymiany informacji pomiędzy urzędami _ - wyjaśnił.

Dodał, że prace będą dotyczyły także reformy systemu wydawania pozwoleń na budowę.

_ - Pytanie, czy nie można wprowadzić takiego systemu, w którym małe, mało ryzykowne projekty będą miały (...) uproszczoną procedurę, a duże będą traktowane inaczej _ - powiedział.

Zaznaczył, że należałoby się też zastanowić nad przyspieszeniem wpisów do ksiąg wieczystych. Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli uzyskać wpis szybko, mogliby skorzystać z takiej ścieżki. Usługa byłaby płatna.

Doing Business to opracowany przez Bank Światowy wskaźnik dot. warunków prowadzenia interesów w danym kraju. Im wyższa pozycja w rankingu, tym prostsze przepisy regulujące sprawy związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz silniejsza ochrona własności przez prawo. Wskaźnik nie uwzględnia m.in. korupcji, stabilności makroekonomicznej, czy siły systemu finansów. W ubiegłym roku w rankingu _ Doing Business 2010 _ Polska zajęła 72. pozycję na 183 sklasyfikowanych państw.

ZOBACZ TAKŻE:

Czytaj więcej o kryzysie w )Money.pl
*Polacy już nie boją się kryzysu * Tylko niespełna 14 procent Polaków obawia się pogorszenia swojej sytuacji - to o sześć punktów procentowych mniej niż przed rokiem.
*Kryzys zabrał pracę 400 tys. Polaków * W styczniu w 27 krajach Unii Europejskiej bez pracy było 22 mln 979 tys. ludzi. To o sześć milionów więcej niż we wrześniu 2008 roku
*Polacy przerzucili się na tańsze zakupy * Tylko co czwarty Polak przyznaje się do tego, że kupuje w tanich sklepach. Jednak dane pokazują, że sprzedaż taniej żywności, ubrań i obuwia rośnie.
*Własną firmę, zamiast zasiłku, wybrało 400 tysięcy Polaków * Pracy nie ma ponad 2 miliony Polaków. Najwięcej od 4 lat. Bezrobocie byłoby jednak znacznie wyższe, gdyby nie to, że - jak wynika ze statystyk ZUS i resortu pracy, a także analiz ekspertów - wolimy iść na swoje.
Tagi: bank światowy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz