Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Banki centralne przygotowują się na koniec euro

0
Podziel się:

Zastanawiają się nad tym, jak wskrzesić waluty, które nie były wykorzystywane od kiedy euro weszło do obiegu.

Banki centralne przygotowują się na koniec euro
(Eric Caballero/CC/Flickr)

Niektóre europejskie banki centralne przygotowują plany ratunkowe na wypadek rozpadu eurolandu lub wyjścia ich krajów ze strefy euro. Rozważają drukowanie własnych banknotów - pisze dziennik _ Wall Street Journal _.

Powołując się na źródła bliskie sprawie, gazeta wyjaśnia, że banki zastanawiają się nad tym, jak wskrzesić waluty, które nie były wykorzystywane od kiedy w styczniu 2002 r. euro weszło do obiegu.

Co najmniej jeden, bank centralny Irlandii - kraju będącego członkiem strefy euro - bada obecnie, czy konieczne jest zapewnienie dostępu do dodatkowych pras drukarskich. Z kolei Czarnogóra, która posługuje się euro, choć nie jest członkiem unii monetarnej, rozważa wprowadzenie nowej waluty. Jednak jej bank centralny nie ma możliwości jej drukowania - pisze dziennik.

Zobacz jak w ostatnich miesiącach euro słabnie wobec dolara [ ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1315485655&de=1323298800&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=EURUSD&w=460&h=250&cm=0&lp=1 ) ]Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej(http://www.money.pl/webmaster/wskazniki-wykresy/)

Poza strefą euro wiele europejskich banków centralnych przypatruje się środkom obronnym. Szwajcaria rozważa ewentualne zastąpienie euro inną walutą - np. przyszłą marką niemiecką - jako głównym punktem odniesienia wobec franka - tłumaczy _ WSJ _.

Kalkulator walutowy

Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:

Są to dopiero wstępne plany, ale sam fakt, że banki centralne rozważają możliwość, która wcześniej była nie do pomyślenia, podkreśla, jak szybko pogorszyła się sytuacja w Europie - pisze _ WSJ _. Dodaje, że decydenci, bankierzy z banków centralnych i inwestorzy pokładają nadzieję na znalezienie długo oczekiwanego rozwiązania kryzysu w unijnym szczycie, który rozpoczyna się dziś wieczorem w Brukseli.

Większość banków centralnych ze strefy euro ma ograniczoną zdolność drukowania banknotów. Europejski Bank Centralny jest odpowiedzialny za ustalanie, które kraje dostarczą wspólną walutę, ale nie zajmuje się drukowaniem banknotów. Zleca to bankom centralnym poszczególnych krajów eurolandu. Co roku przydziela grupom krajów zadanie drukowania milionów banknotów o określonych nominałach.

Kraje mają różne rozwiązania dotyczące drukowania ich części banknotów. Niektóre, jak Grecja lub Irlandia, posiadają własne prasy drukarskie. Inne zlecają to prywatnym firmom. Ustalenia z roku na rok są różne. W 2010 r. Irlandia wydrukowała ponad 127 mln banknotów o nominale 10 euro. W tym roku jest w grupie 11 krajów, którym EBC zlecił wydrukowanie 1,7 mld banknotów o nominale 5 euro.

Już na początku grudnia prezes centralnego banku Wielkiej Brytanii Mervyn King, powiedział, że Bank Anglii ma _ plan ratunkowy _, aby stawić czoło ewentualnemu rozpadowi strefy euro.

Czytaj więcej o kryzysie w strefie euro
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t195496.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/artykul/kryzys;strefy;euro;swieta;beda;skromne,84,0,984660.html) Wszyscy tną wydatki, tylko Niemcy szaleją Wszystkie kraje oszczędzają, ale w najbogatszych w Europie Niemczech wydatki świąteczne wzrosną o blisko 5 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t197862.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szczyt;w;brukseli;przelomu;nie;bedzie,249,0,984825.html) Szczyt w Brukseli. Będzie przełom? Zdaniem ekonomistów najważniejsze jest, by Unia Europejska jak najszybciej odzyskała wiarygodność na rynkach finansowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t129092.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/pomysl;na;ratowanie;eurolandu;niemcy;maja;racje,77,0,984141.html) Pomysł na ratowanie Eurolandu. Niemcy mają rację Profesor Stanisław Gomułka mówi o tym, czy czeka nas Eurogedon.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t197804.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys;strefy;euro;merkel;i;sarkozy;pisza;list,55,0,984631.html) Oto plan dla strefy euro. Są pewni, że się uda Nicolas Sarkozy i Angela Merkel przesłali UE propozycje zmian traktatowych. Tymczasem szanse na osiągnięcie porozumienia maleją.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)