Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Banki reagują na wydarzenia na Krymie

0
Podziel się:

Szwajcaria zamroziła dzisiaj w południe aktywa 20 obywateli Ukrainy, w tym odsuniętego od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza i jego syna Ołeksandra.

Na zdj. Wiktor Janukowycz
Na zdj. Wiktor Janukowycz (kmu.gov.ua)
bFfwuzUB

Również władze Austrii poinformowały, że zamroziły 18 Ukraińcom fundusze ulokowane w austriackich bankach. Szwajcarska prokuratura poinformowała dzisiaj, że wszczęła śledztwo przeciwko obalonemu prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi i jego synowi Ołeksandrowi w związku z zarzutem prania pieniędzy. Śledztwo wszczęto wczoraj.

Z ostatnich doniesień wynika, że również Liechtenstein zamrozi aktywa członków byłego rządu ukraińskiego - poinformowały w piątek źródła rządowe w księstwie.

Szwajcarski rząd nakazał zamrożenie kont bankowych i innych aktywów majątkowych 20 Ukraińcom, w tym prezydentowi Janukowyczowi i jego synowi Ołeksandrowi - poinformował w piątek rządowy regulator rynków finansowych (FINMA).

bFfwuzUD

Szwajcarski rząd opublikował na swej stronie internetowej listę osób objętych tym nakazem; wśród nich znaleźli się były p.o. premiera Ukrainy Serhij Arbuzow, b. premier Mykoła Azarow, b. szef administracji prezydenckiej Andrij Klujew, b. prokurator generalny Wiktor Pszonka i b. minister energetyki Eduard Stawycki.

Jak sprecyzował FINMA, decyzję o zamrożeniu aktywów szwajcarski rząd podjął w środę i weszła ona w życie w piątek w południe.

Austriackie MSZ poinformowało w piątek, że na wniosek władz w Kijowie władze Austrii zamroziły 18 Ukraińcom fundusze ulokowane w austriackich bankach. Nie ujawniono nazwisk osób, których aktywa zamrożono, ale są one podejrzane o łamanie praw człowieka i korupcję.

Władze w Wiedniu tłumaczyły, że chcą _ podjąć tymczasowy środek zabezpieczenia do czasu wejścia w życie działań UE _.

bFfwuzUJ

20 lutego Unia Europejska postanowiła nałożyć sankcje wizowe i zamrozić aktywa osób winnych użycia siły i łamania praw człowieka na Ukrainie oraz objąć ten kraj zakazem dostaw sprzętu, który może zostać wykorzystany do represji. Według unijnych źródeł dyplomatycznych, UE kończy prace nad szczegółami sankcji; na liście osób objętych sankcjami znajdzie się kilka nazwisk, prawdopodobnie także prezydent Janukowycz.

Śledztwo przeciwko Wiktorowi Janukowyczowi

Jak sprecyzowano, prokurator Yves Bertossa i funkcjonariusze policji finansowej wkroczyli wczoraj rano do biura firmy należącej do Ołeksandra Janukowycza w Genewie i je przeszukali. Przejęto znalezione tam dokumenty.

Prokuratura nie ujawniła więcej szczegółów. Wskazano jedynie, że akcja była wymierzona _ w klan Janukowyczów _. Nie ma doniesień, aby kogokolwiek zatrzymano - pisze agencja Reutera. Tymczasem władze Szwajcarii zamroziły w piątek konta bankowe i wszelkie aktywa majątkowe odsuniętego od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza, jego syna Ołeksandra i 18 innych osób z otoczenia b. szefa państwa.

bFfwuzUK

Czytaj więcej w Money.pl

bFfwuzVe
banki
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)