Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki w Polsce - NBP prognozuje wzrost liczby rachunków

0
Podziel się:

Prognoza NBP przewiduje, że na koniec 2016 r. liczba rachunków bankowych w Polsce wzrośnie do około 57 mln.

Banki w Polsce - NBP prognozuje wzrost liczby rachunków
(VasilySmirnov/iStockphoto)

Polska będzie skutecznie gonić Unię Europejską, jeżeli chodzi o liczbę rachunków bankowych i kart płatniczych - przewiduje Narodowy Bank Polski. Zdaniem NBP pod względem terminali akceptujących karty pozostaniemy jednak daleko w tyle za średnią unijną.

Narodowy Bank Polski opublikował _ Prognozę wybranych wskaźników rozwoju obrotu bezgotówkowego na lata 2011-2016 _, przygotowaną na zlecenie banku centralnego przez pracowników Szkoły Głównej Handlowej.

_ Prognoza przewiduje dość znaczący wzrost liczby rachunków bankowych w Polsce - z około 35 mln na koniec 2010 roku do około 57 mln na koniec 2016 roku. W ślad za tym przybywać będzie kart płatniczych _ - podał NBP. Z opracowania wynika, że na koniec 2016 r. łączna liczba kart wydanych w Polsce osiągnie 44 mln wobec około 32 mln będących w użyciu w końcu 2010 r.

_ Jeśli chodzi o liczbę rachunków bankowych i kart przypadających na jednego mieszkańca, będziemy tak jak dotąd dość skutecznie gonić średnią unijną, zmniejszając dzielącą nas od partnerów lukę w tej dziedzinie _ - informuje NBP. Zdaniem banku w niektórych obszarach obrotu bezgotówkowego, np. pod względem liczby zlecanych bankom poleceń przelewów, średnią unijną już dogoniliśmy.

_ Zarazem jednak prognoza wskazuje, że nadal będziemy znacznie odstawać od średniej unijnej pod względem liczby akceptujących karty płatnicze terminali POS i liczby transakcji kartami _ - wyjaśnia NBP.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/13/m202765.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/europa;ciagnie;polskie;banki;w;dol;raport;fitch,135,0,1016967.html) *Wyniki polskich banków mogłyby być dużo lepsze. Zobacz, kto jest winny * Sektorowi trudno będzie powtórzyć zyski z 2011 roku - mówi Artur Szeski, dyrektor Fitch Polska. Według NBP obecnie na milion Polaków przypada około 6,5 tys. terminali, a na milion Europejczyków - 17,5 tys. W końcu 2016 r. ma być to odpowiednio: 9,9 tys. oraz 21,8 tys. _ Z kolei liczba transakcji kartami w przeliczeniu na jednego mieszkańca w Polsce ma zwiększyć się z 21,5 obecnie do 48,5 w 2016 roku, a w UE z 67,5 do 96,4 _ - napisano.

Według NBP właścicieli punktów handlowych i usługowych zniechęcają do akceptowania kart - i tym samym hamują rozwój obrotu bezgotówkowego - stosowane przez wystawców kart opłaty interchange. Zdaniem NBP są one w Polsce zdecydowanie za wysokie - ponaddwukrotnie wyższe niż średnio w UE, a ośmiokrotnie wyższe niż np. na Węgrzech czy w Finlandii. Pod koniec stycznia NBP opublikował raport na ten temat.

Bank centralny proponuje stopniowe obniżanie stawek opłat interchange. Według NBP w 2016 r. powinny one spaść o połowę i osiągnąć średni poziom w UE.

Nad propozycjami dotyczącymi zmian w opłatach pracuje Zespół Roboczy ds. Opłaty Interchanage, powołany przez Radę ds. Systemu Płatniczego przy NBP. W marcu zespół ma przedstawić analizę możliwości zmiany tych opłat, a w czerwcu organizacje płatnicze powinny odnieść się do tych propozycji.

Opłata interchange to prowizja wypłacana na rzecz banku - wydawcy karty płatniczej - od każdej bezgotówkowej transakcji realizowanej przy użyciu karty. Obciąża ona sprzedawców, którzy akceptują karty.

O usługach bankowych w Polsce czytaj w Money.pl
Tysiące osób zmienia banki. Ta liczba rośnie W 2011 roku przeniesiono nieco ponad 16 tysięcy rachunków, czyli blisko o 25 procent więcej niż rok wcześniej.
Wielkie badanie Money.pl. Oto ranking najlepszych kont bankowych! Money.pl przeanalizował 110 ofert i wybrał najlepszą.
Sam podajesz złodziejowi hasło do konta. Jak? Wielu Polaków nie korzysta z bankowości elektronicznej z obawy o bezpieczeństwo swoich pieniędzy.
konta
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)