Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki w Polsce. Unijna dyrektyewa im zaszkodzi?

0
Podziel się:

Chodzi między innymi o wzrost wymogów kapitałowych w związku z kredytami, które są udzielane firmom.

Banki w Polsce. Unijna dyrektyewa im zaszkodzi?
(VasilySmirnov/iStockphoto)

Polscy bankowcy biją na alarm. Uważają, że przygotowywana właśnie unijna dyrektywa dotycząca nadzoru nad instytucjami finansowymi i wymogów kapitałowych (CRD IV) w obecnym kształcie jest szkodliwa dla polskiego sektora bankowego. W Parlamencie Europejskim trwają właśnie prace nad przepisami i możliwa jeszcze jest ich zmiana.

Kryzys finansowy unaocznił brak odpowiedniego nadzoru nad instytucjami finansowymi i słabą jakość kapitałów bankowych. Unijna dyrektywa ma to zmienić, wprowadzając zaostrzone standardy. Tego przedstawiciele polskiego sektora bankowego nie kwestionują, ale wskazują na szczegółowe zapisy w projekcie dyrektywy, które mogą być niebezpieczne dla Polski.

Wiceprezes Związku Banku Polskich Mieczysław Groszek powiedział Polskiemu Radiu, że chodzi między innymi o wzrost wymogów kapitałowych w związku z kredytami, które są udzielane firmom, ale to nie wszystko. - _ Tu jest duże zagrożenie dla banków spółdzielczych, bo one musiałyby się gwałtownie dokapitalizować innym typem kapitału, którego nie mają i nie ma na rynku _ - dodał.

Druga sprawa to nadzór bankowy. Polska, w której mieści się wiele spółek-córek dużych banków nie chce, by wielkie grupy kapitałowe miały większe kompetencje od nadzorów lokalnych.

- _ To jest mówiąc wprost - brutalna gra interesów _ - powiedział europoseł Sławomir Nitras, który w Parlamencie Europejskim zabiega o wprowadzenie korzystnych dla Polski poprawek. Deputowani zajmą się nimi w przyszłym tygodniu.

O bankach czytaj więcej w Money.pl
Tu banki za długi zabierają 25 domów dziennie Tylko od stycznia do marca banki przejęły ponad 2300 domów oraz mieszkań na terenie całego kraju.
Akcje banków. Zobacz, na które warto postawić Analitycy zalecają dużą ostrożność, ale typują banki, które powinny radzić sobie lepiej niż cały sektor.
Są bezpłatne więc mamy ich coraz więcej Corocznie przybywa w naszym kraju około tysiąca bankomatów. Zdaniem ekspertów w kolejnych latach przyrost będzie podobny.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)