Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Banki w Wielkiej Brytanii. Awaria systemu rozliczeń odcięła ludzi od gotówki

Banki w Wielkiej Brytanii. Awaria systemu rozliczeń odcięła ludzi od gotówki

Fot. flyfloor/iStockphoto
Awaria systemów komputerowych w bankach Royal Bank of Scotland (RBS) i NatWest uniemożliwiła wczoraj kilku milionom ich klientów dokonanie płatności kartami debetowymi i kredytowymi, aplikacjami na smartfonach i przez internet. Nie funkcjonowały też bankomaty obu banków.

Media donoszą o kierowcach nie mogących zapłacić za benzynę, którą dopiero co zatankowali na stacji benzynowej, co prawo uznaje za kradzież i klientach supermarketów zmuszonych do rozładowania wózka, ponieważ kasa odrzuciła akceptacji płatności kartą. Długie kolejki utworzyły się przed bankomatami.

Poniedziałek był rekordowym dniem elektronicznych zakupów, wiele sieci detalicznych ogłosiło tego dnia specjalne oferty by zwiększyć sprzedaż w okresie przedświątecznym. Royal Bank of Scotland (RBS) jest w 81 proc. własnością skarbu państwa po tym, jak w następstwie krachu na globalnym rynku finansowym z lat 2008-09 został dokapitalizowany pieniędzmi podatnika. RBS jest właścicielem NatWestu i mniejszego Ulster Bank.

Awaria nastąpiła wczoraj ok. godz. 18.30 czasu lokalnego. Szef banku Stephen Hester przeprosił klientów i powiedział, że powodem awarii systemów płatności była aktualizacja oprogramowania. Jest to trzecia poważna awaria sieci RBS. W czerwcu ub. r. przez cztery dni nie funkcjonowały bankomaty całej grupy, co zablokowało właścicielom kont dostęp do nich. Po tym incydencie Hester zrzekł się premii a bank wypłacił odszkodowania na sumę 125 mln funtów. W marcu br. awaria techniczna unieruchomiła system rozliczeń grupy RBS na cztery godziny, zaś w maju br. na pewien czas zawiesiła się aplikacja pozwalająca dokonywać transakcji bankowych za pośrednictwem smartfonu.

Czytaj więcej w Money.pl

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
bookbis
46.215.122.* 2013-12-03 17:38
a ja cztery dni temu przelałam pieniądze- sieć padła i nikt mnie nie przeprosił, pieniądze nie dotarly chociaż wysłane, przez to miałam nieprzyjeności, Do DDDDDDDDDDDD z taką elektroniką i bankowością, nami nikt się nie przejmuje
dlatego
5.172.252.* 2013-12-03 10:37
od dzisiaj przechodze na płatnosci gotöwka
wkrótce masowe paniki
87.205.37.* 2013-12-03 09:44
Paroksyzmy ginącej cywilizacji.
Zobacz więcej komentarzy (5)