Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bankructwo PBG. Według analityków mają szansę się podnieść

0
Podziel się:

Wykup obligacji o wartości 305 mln zł byłby trudnym zadaniem dla bardzo wielu firm, a tym bardziej dla takiej, która ma kłopoty finansowe.

Bankructwo PBG. Według analityków mają szansę się podnieść
bFeGqczp

Union Investment TFI zażądało wykupu wyemitowanych przez PBG obligacji o wartości nominalnej 305,1 mln zł. Z kolei Standard and Poor's obniżył rating PBG do _ D _ z _ SD _. Zdaniem analityków, PBG ma coraz większe kłopoty, ale nadal są szanse na ich pokonanie.

W miniony poniedziałek zarządy PBG, Hydrobudowy i Aprivii, spółek należących do grupy PBG, podjęły uchwały o złożeniu wniosków o ogłoszenie upadłości układowej. Spółki podały, że bezpośrednią przyczyną decyzji były przeciągające się rozmowy z bankami na temat finansowania grupy.

Dwa dni temu umowy kredytowe wypowiedziały PBG banki: HSBC Bank Polska, BGŻ, ING Bank Śląski oraz Polski Bank Przedsiębiorczości. W piątek Union Investment TFI zażądało natychmiastowego wykupu wyemitowanych przez PBG obligacji w imieniu zarządzanych przez siebie funduszy inwestycyjnych.

bFeGqczr

Zdaniem analityka Domu Maklerskiego BOŚ SA Łukasza Bugaja, PBG ma bardzo poważne kłopoty finansowe. _ - Na początku niektórzy bagatelizowali złożony przez PBG wniosek o upadłość układową, ale dalszy rozwój wypadków pokazał, że spółka ma kolosalne problemy i rzeczywiście może upaść _ - powiedział.

Analityk Open Finance Roman Przasnyski podkreśla, że wykup obligacji o wartości 305 mln zł byłby trudnym zadaniem dla bardzo wielu firm, a tym bardziej dla takiej, która ma kłopoty finansowe. _ - Sądzę, że spółek, które mają wolne 305 mln zł do wydania, nie jest zbyt wiele, poza gigantami na rynku _ - powiedział. Dodał, że żądanie Union Investment TFI należy uznać za nierealne, postawione z przyczyn formalnych, gdyż _ chyba sam żądający tej kwoty nie wierzy w jej odzyskanie _.

Analityk rynków finansowych Marek Zuber uważa jednak, że jest za wcześnie na czarne scenariusze dla PBG. - _ Decydujące będą najbliższe tygodnie. Jeśli postępowanie układowe się powiedzie, wówczas spółka przetrwa. Jeśli nie, to czeka ją upadłość likwidacyjna i to dopiero byłoby fatalne dla firmy i dla wierzycieli _ - powiedział.

Dodał, że PBG ma też bardzo cenne aktywa, np. spółkę Rafako, która jest w świetnej sytuacji i ma podpisane bardzo dobre kontrakty.

bFeGqczx

Rzeczniczka grupy PBG Kinga Banaszak-Filipiak powiedziała, że wypowiedzenie umów przez banki oraz żądania Union Investment TFI to naturalna konsekwencja złożonych wniosków o upadłość z możliwością zawarcia układu.

_ - Spółka będzie prowadziła rozmowy w sprawie spłaty zobowiązań wobec wierzycieli, w tym także obligatariuszy _ - powiedziała.

Grupa PBG zajmuje się m.in. inwestycjami infrastrukturalnymi, w tym budową dróg i autostrad, inwestycjami energetycznymi i paliwowymi. Konsorcjum Hydrobudowa-PBG-Alpine była głównym wykonawcą Stadionu Narodowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Stadion Narodowy wykończył te firmy Według medialnych doniesień zrozpaczeni wykonawcy mieli nawet rozważać blokadę stadionu tuż przed Euro 2012.
Podwykonawcy dostaną pieniądze, mimo bankructwa PBG? Narodowe Centrum Sportu zaproponowało rozwiązanie dla podwykonawców konsorcjum Hydrobudowa-PBG-Alpine, którym konsorcjum zalega z płatnościami za prace przy budowie Stadionu Narodowego w Warszawie, podało NCS.
Kolejne kłopoty PBG. Dwa banki zrywają umowy Bank Gospodarki Żywnościowej i Polski Bank Przedsiębiorczości wypowiedziały PBG umowę o powstrzymaniu się od czasowego egzekwowania zobowiązań, co oznacza, że umowa ta przestała obowiązywać.
bFeGqczS
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)