Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bankructwo USA? Bank Światowy ostrzega

1
Podziel się:

Niewypłacalność Stanów Zjednoczonych zaszkodziłaby nie tylko korporacjom, ale też małym firmom, właścicielom drobnych biznesów i rolnikom na całym świecie.

Bankructwo USA? Bank Światowy ostrzega
(Polaris/East News)

Prezes Banku Światowego Jim Yong Kim powiedział w wywiadzie dla CNN, że sama groźba, iż USA, przekroczywszy limit zadłużenia państwa, nie będą w stanie obsłużyć swoich długów, szkodzi wschodzącym gospodarkom i najbiedniejszym obywatelom świata.

_ - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni. I bez tego jest teraz tak wiele trendów niekorzystnych dla wschodzących gospodarek i krajów rozwijających się, że takie wydarzenie mogłoby mieć fatalny wpływ _ na ich sytuację - powiedział Kim, odnosząc się do ryzyka niewypłacalności USA.

Może dojść do sytuacji, w której Stany Zjednoczone nie będą mogły na bieżąco regulować swoich zobowiązań finansowych, jeśli Kongres USA nie przegłosuje podniesienia pułapu ustawowo dopuszczalnego zadłużenia państwa.

Kim przypomniał, że gdy po raz ostatni, w sierpniu 2011 roku, Stany Zjednoczone znalazły się w sytuacji grożącej wyczerpaniem limitu zadłużenia i niewypłacalnością, rynki w krajach rozwijających się gwałtownie spadły.

Gdyby wydarzyło się to ponownie, zaszkodziłoby to nie tylko korporacjom, ale też małym firmom, właścicielom drobnych biznesów i rolnikom na całym świecie - powiedział szef Banku Światowego.

We wtorek prezydent USA Barack Obama ostrzegł, że jeśli Kongres nie porozumie się w sprawie podniesienia limitu długu publicznego do 17 października, kiedy to państwu zabraknie pieniędzy na bieżące regulowanie swych zobowiązań, to będzie to _ historyczny precedens _, grożący katastrofalnymi skutkami.Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
GE
3 lata temu
NO trudno...