Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Barclays Capital nieznacznie podwyższył prognozę dla eurostrefy

0
Podziel się:

Zdaniem analityków banku PKB dla eurostrefy za 2013 rok będzie nieco lepsze, od oczekiwanego.

Barclays Capital nieznacznie podwyższył prognozę dla eurostrefy
(Barclays)
bEEwIjit

Bank podniósł swoją prognozę z 0,4 procenta rok do roku na minusie, do 0,3 procenta rok do roku na minusie. Za 2014 r. utrzymał ją bez zmian na poziomie 1,3 procenta. W II kwartale bieżącego roku PKB eurolandu przyrósł o 0,3 procent w ujęciu kwartalnym.

_ - Wprawdzie Siedemnastka wychodząc z recesji w II kw. br. wykazała pewne oznaki odzyskiwania równowagi, ale ożywienie będzie stopniowe. Głównym powodem przytłumionej perspektywy jest brak oczywistego motoru wzrostu _ - zaznaczył bank w komentarzu.

_ - Innymi przeszkodami szybszego ożywienia jest segmentacja rynku, trudnodostępny kredyt i proces oddłużania w zadłużonych państwach śródziemnomorskich i Irlandii. Czynniki te, choć ustępują powodują, że gospodarka będzie się rozkręcać powoli _ - tłumaczy bank.

bEEwIjiv

Za źródła ryzyka dla swej prognozy, bank uznaje postępujące oddłużenie sektora bankowego i zjawiska globalne. Dodatkowo bank nie wyklucza przejściowego wzrostu napięcia w Grecji i Portugalii, których finanse będą w najbliższym czasie pod lupą.

Barclays Capital spodziewa się _ intensywnych _, jak je nazywa negocjacji Trojki z rządem Portugalii, który wystąpił o poluzowanie uzgodnionych wskaźników, w czasie, gdy nowe podejście MFW akcentuje ścisłe podejście do programu ratunkowego.

_ - Portugalia w najbliższych miesiącach ściągnie na siebie uwagę rynków zwłaszcza, że nowy program pomocy okaże się konieczny, a zapewnienie krajowi możliwości spłaty długu w dłuższym okresie wymagać będzie umorzenia części zobowiązań _ - napisali analitycy.

_ - W Grecji przegląd realizacji programu pomocowego skoncentruje się na reformach strukturalnych i konieczności wprowadzenia w życie wszystkich postanowień określonych w liście intencyjnym. Wprawdzie obecny program ratunkowy wymagać będzie dalszych 11 mld euro do 2016 r., jest coraz bardziej jasne, że sprowadzenie długu do 110 procent PKB w 2022 roku wymagać będzie dalszego oddłużenia _ - dodali.

bEEwIjiB

Barclays Capital obniżył też prognozy dla niektórych rynków wschodzących m. in. Rosji, Turcji i RPA, ale utrzymał je dla Europy Centralnej i Wschodniej oczekując stopniowej poprawy, z wyjątkiem Węgier, którym podniósł prognozę za 2014 r. do 2 proc. Dla Polski za lata 2013-14 bank przewiduje 0,9 proc. rdr oraz 2,9 proc. rdr.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie dalsze ożywienie eurostrefy? Wrześniowy odczyt indeksu PMI composite sugeruje kontynuację ożywienia siedemnastki w III kw. 2013 r.
Rekord zadłużenia europejskiego kraju Minister finansów przyznał, że w 2014 roku dług publiczny przekroczy 95 proc. PKB.
Zamiast rozwoju, czeka nas zastój? - Gospodarka będzie rozwijała się poniżej potencjału przez 2014 r. i popyt krajowy będzie niski - uważają analitycy JP Morgan.
bEEwIjiW
gospodarka
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)