Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo upadłościowe
11.03.2013 12:50

Bardzo ważna zmiana prawa dla dłużników

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę Prawa upadłościowego i naprawczego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę Prawa upadłościowego i naprawczego - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Dłużnicy objęci wnioskiem o ogłoszenie upadłości będą mieć prawo ubiegać się w sądzie upadłościowym o zwolnienie z kosztów.

Obecne przepisy Prawa upadłościowego i naprawczego nie pozwalają sądom zwalniać z kosztów sądowych dłużników objętych wnioskiem o ogłoszenie upadłości.

Trybunał Konstytucyjny uznał to za sprzeczne z konstytucją. W wyroku z 15 maja 2012 r. orzekł, że przepis narusza konstytucyjne prawo do sądu i że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powinna mieć prawo do zwolnienia z kosztów w sprawie sądowej dot. ogłoszenia upadłości.

Trybunał ograniczył wówczas swoje orzeczenie do spółek z o.o., bo sprawa dotyczyła tylko takiej formy spółki. Umorzył natomiast postępowanie w zakresie, w jakim pytanie sądu odnosiło się także do pozostałych dłużników. Z tego powodu - mimo wyroku TK - art. 32 ust. 1 ustawy pozostał bez zmian i nadal jest niekonstytucyjny w stosunku do innych dłużników.

Dlatego właśnie, by dostosować prawo do wymogów konstytucyjnych, ustawodawcza komisja sejmowa zaproponowała, aby uchylić przepis zakwestionowany przez TK. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: prawo upadłościowe, prezydent, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz