Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bariery handlowe w Argentynie. Skarżą się kolejne kraje

0
Podziel się:

USA i Japonia złożyły do Światowej Organizacji Handlu (WTO) skargę na ograniczanie importu stosowane przez Argentynę.

Bariery handlowe w Argentynie. Skarżą się kolejne kraje
(Picsfive/Dreamstime.com)

USA i Japonia złożyły do Światowej Organizacji Handlu (WTO) skargę na ograniczanie importu stosowane przez Argentynę. Tym samym dołączyły do UE, która złożyła podobną skargę pod koniec maja.

Jak napisał Reuters, już około 20 krajów skrytykowało Argentynę po tym, gdy w kwietniu prezydent Cristina Fernandez zdecydowała o przejęciu kontroli nad firmą naftową YPF od jej spółki-matki, hiszpańskiej spółki Repsol. Choć Komisja Europejska nie miała prawnej możliwości wystąpienia w obronie Hiszpanii, po tym zdarzeniu w imieniu całej Unii złożyła zażalenie na ograniczenia importowe stosowane przez Argentynę wobec importu ze Wspólnoty.

Podobnie USA i Japonia we wtorkowej skardze do WTO wskazały na skomplikowane zasady licencjonowania importu, które _ dyskryminują zagraniczne towary _.

Także UE w skardze do WTO podkreśliła, że eksporterzy z UE muszą przechodzić skomplikowaną procedurę licencjonowania, a ich towary zalegają na kontroli celnej.

Zdaniem KE Argentyna stosuje środki ograniczające import od 2005 r., a od lutego br. zaostrzyła je, co wpłynęło na unijny eksport wielu produktów, od samochodów, sprzętu AGD po laptopy i telefony komórkowe. KE uważa, że Argentyna chce wzmocnić swoją gospodarkę _ kosztem innych _.

Gdy w maju UE składała pozew do WTO, była sama; komisarz UE ds. handlu Karel de Gucht zachęcał wówczas innych partnerów handlowych Argentyny do pójścia śladami UE. Czas na konsultacje umożliwiające polubowne załatwienie sporu między UE a Argentyną dobiegł końca w lipcu.

Czytaj więcej w Money.pl
Trudne negocjacje o broni bez powodzenia Mieli uregulować zasady handlu bronią na świecie, ale na wiążący traktat będzie trzeba jeszcze poczekać.
Handel w USA najgorszy od lat. Przez Europę Amerykański deficyt handlowy wzrósł w styczniu do najwyższego poziomu od 2008 roku.
W USA wzywa do patriotyzmu gospodarczego Amerykański minister prosi biznesmenów, by inwestowali w kraju.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)