Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Barosso: G20 blisko porozumienia

0
Podziel się:

Uczestnicy szczytu bliscy porozumienia w sprawie nadzorowania systemu finansowego.

Barosso: G20 blisko porozumienia
(PAP/EPA)

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oświadczył, że przywódcy państw G20 są bliscy porozumienia w sprawie stworzenia lepszego systemu regulowania i nadzorowania systemu finansowego.

_ Jest jasne, że kryzys wykazał, iż istnieją problemy z regulacją i nadzorem. Powinniśmy się zająć tymi problemami _ - powiedział Barroso po kolacji roboczej w Białym Domu, od której rozpoczęli spotkanie uczestnicy szczytu państw G20.

_ Żadna instytucja finansowa nie powinna być wyjęta spod regulacji i nadzoru. Powinniśmy stworzyć więcej jasnych reguł, by światowe finanse dobrze funkcjonowały, i sądzę, że w tym punkcie istnieje rzeczywista zgoda _ - dodał.

_ Nie mówię, że zgadzamy się we wszystkim, ale naprawdę uważam, że panuje obecnie większa gotowość zreformowania zasad, którymi rządzą się światowe finanse, a później także światowe instytucje finansowe, czyli Międzynarodowy Fundusz Walutowy _ - oznajmił w
piątek późnym wieczorem.

Jak dodał, uczestnicy szczytu są świadomi, że światowych instytucji finansowych nie można zreformować w ciągu jednego czy dwóch dni, _ ale możemy najszybciej, jak to możliwe, stworzyć warunki dla światowego wzrostu i dobrobytu _.

Jeden z uczestników szczytu powiedział dziennikarzom, zastrzegając swą anonimowość, że tekst deklaracji końcowej szczytu jest już _ praktycznie gotowy _, a jego ostatnim punktem będzie _ apel o obniżkę stóp procentowych _.

Rozmowy zostaną wznowione w sobotę za zamkniętymi drzwiami. Biorą
w nich udział przywódcy państw G8 (USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch i Japonii oraz Rosji), tzw. gospodarek wschodzących (Argentyny, Australii, Arabii Saudyjskiej, RPA, Brazylii, Chin, Korei Południowej, Indii, Indonezji, Meksyku i Turcji), a także Holandii i Hiszpanii, reprezentujących Unię Europejską.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)