Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Barroso na Cyprze apeluje o porozumienie w sprawie oszczędności

0
Podziel się:

Rating Cypru spadł do poziomu śmieciowego, uniemożliwiając mu zaciąganie pożyczek na rynkach międzynarodowych.

Barroso na Cyprze apeluje o porozumienie w sprawie oszczędności
(AP/Fotolink/East News)

Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wezwał cypryjskich przywódców i opozycję, by doszli do porozumienia w sprawie oszczędności niezbędnych do uzdrowienia banków i pokrycia wydatków rządowych Cypru.

Jak podkreślił Barroso, który przebywa z wizytą na Cyprze, _ niezwykle istotne _ jest, by rząd, opozycja, związki zawodowe i środowiska biznesowe osiągnęły _ pewien poziom konsensu _ co do cięć wydatków i podwyżek podatków tak, by spełniały one cele wyznaczone przez potencjalnych wierzycieli Cypru - KE, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

_ - Wiem, że gdy zrozumieją, jak poważna jest sytuacja, uda się przezwyciężyć obecne trudności _ - powiedział szef KE na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Cypru Dimitrisem Christofiasem.

Cypr, który jest kolejną ofiarą kryzysu w strefie euro, w czerwcu przyznał, że będzie mu potrzebna pomoc finansowa, aby ocalić przed upadkiem dwa największe banki, co jest z kolei konsekwencją problemów Grecji. Rating Cypru spadł do poziomu śmieciowego, uniemożliwiając mu zaciąganie pożyczek na rynkach międzynarodowych.

Christofias w ubiegłym tygodniu przedstawił przywódcom partii plan reform oszczędnościowych, zbieżnych z wyznaczonym przez trojkę celem około miliarda euro. Opozycja skrytykowała te plany jako niewystarczające i niestymulujące wzrostu gospodarczego.

Rząd chce uzyskać polityczne wsparcie dla swych inicjatyw oszczędnościowych przed końcem miesiąca, kiedy to chciałby podpisać porozumienie z przedstawicielami trojki. W ten sposób pierwsza transza pomocy dla Cypru dotarłaby w grudniu, gdy w państwowej kasie zacznie brakować pieniędzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak złej sytuacji Bruksela się nie spodziewała _ - Nie możecie utrzymać obecnego poziomu życia _ - mówią przedstawiciele Komisji Europejskiej.
Poprosili o 5 mld euro. Co dadzą w zamian? Prezydent Cypru uważa Rosję za dobrego partnera. Zobacz, na co jest się w stanie zgodzić w zamian za pożyczkę.
Włochów nie stać na kawior i szampana Wszystko przez kryzys. Importu dwóch tradycyjnych symboli luksusu zanotował znaczny spadek.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)