Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
barroso
20.11.2005 11:40

Barroso o stabilności węgierskiego budżetu

Stabilność budżetowa ma dla Węgier kluczowe znaczenie, jeśli kraj ten pragnie wprowadzić wspólną europejską walutę - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Podziel się
Dodaj komentarz

Stabilność budżetowa ma dla Węgier kluczowe znaczenie, jeśli kraj ten pragnie wprowadzić wspólną europejską walutę - powiedział w sobotę przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso po rozmowach z szefem węgierskiego rządu Ferencem Gyurcsanym.

"W kołach unijnych jesteśmy przekonani, że byłoby bardzo niedobrze dla ogólnego klimatu, gdyby Węgry nie uporały się z deficytem budżetowym" - mówił Barroso.

W zeszłym tygodniu przedstawiciele UE ostrzegali, że Węgry mogą stracić unijne fundusze rozwojowe, jeśli nie wezmą się za redukcję deficytu budżetowego, który w tym roku zapewne przekroczy 6 proc. PKB, czyli będzie ponad dwukrotnie większy niż dopuszczane przez Unię 3 proc.

Gyurcsany powiedział, że pragnie zachować świadczenia socjalne i kontynuować rozwijanie infrastruktury tak długo, jak długo Węgry utrzymają obecne tempo wzrostu gospodarczego. Podkreślał, że "Węgry inwestują w swą przyszłość".

Korektę planowanego tegorocznego deficytu z 3,6 do 6,1 proc. Budapeszt ogłosił we wrześniu. Na 2006 rok zapowiedziano 4,7 proc. zamiast - jak optymistycznie zakładano wcześniej - 2,9 proc.

Ponieważ Węgry nie są jeszcze w strefie euro, Bruksela nie może zastosować wobec nich sankcji przewidywanych w Pakcie Stabilności i Wzrostu, który określa warunki dyscypliny budżetowej dla krajów wspólnej waluty.

Niemniej Węgry są na cenzurowanym od lipca 2004 roku, kiedy po raz pierwszy ministrowie finansów UE zwrócili uwagę na niedostateczne środki przedsięwzięte w celu redukcji nadmiernego deficytu.

Tagi: barroso, węgry, budżet, euro, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz