Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Barroso o UE: Wychodzi na prostą, ale potrzebne reformy

0
Podziel się:

Szef KE po raz pierwszy wygłosił orędzie w europarlamencie.

Barroso o UE: Wychodzi na prostą, ale potrzebne reformy
(PAP/EPA)

[aktualizacja: 13:02]

_ - Unia Europejska wychodzi na prostą, ale potrzebne są reformy gospodarcze, by poprawić kondycję Wspólnoty i usprawnić jej działanie _- tak mówił w Parlamencie Europejskim szef Komisji Europejskiej wygłaszając orędzie o stanie Unii. Poświęcone ono było głównie sprawom gospodarczym.

- _ Sytuacja gospodarcza jest lepsza niż przed rokiem, teraz będzie się rozwijała w tempie szybszym niż prognozowano _ - podkreślał szef Komisji Europejskiej. Barroso zapewniał Europejczyków, że _ mogą zaufać Unii, która zrobi wszystko, by zapewnić im dobrą przyszłość _.

Przewodniczący Komisji mówił, że Bruksela chce doprowadzić do poprawy sytuacji na rynku pracy. W najbliższym czasie przyspieszone mają być teżprace nad reformami gospodarczymi, które pozwolą na ściślejszą współpracę unijnych krajów, bo jest ona niezbędna, by uniknąć kryzysu w przyszłości. _ - Wszyscy płyniemy na tej samej łódce. Apeluję o wspólne działanie. Pesymizmem i prognozowaniem porażki nie wygramy _ - dodał przewodniczący Komisji.

Propozycje dotyczące ściślejszego zarządzania gospodarczego Bruksela ma przedstawić pod koniec tego miesiąca. Jose Barroso ma też zaproponować wprowadzenie obligacji emitowanych wspólnie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, by w ten sposób sfinansować wielkie inwestycje infrastrukturalne.

_ - Składka finansowa na europejskim poziomie pozwala krajom członkowskim obciąć koszty, uniknąć płacenia dwa razy za to samo i uzyskać lepszy wzrost z inwestycji _ - przekonywał Barroso. Wobec zakusów borykających się z deficytami krajów-płatników netto na szukanie oszczędności w unijnym budżecie zapewnił, że opowiada się za jego _ ambitnym _ kształtem po roku 2013, ale - jego zdaniem - pytanie nie brzmi, czy wydatki mają być mniejsze, czy większe, tylko jak sprawić, by były _ bardziej inteligentne _.

Interkonektory energetyczne, badania, pomoc rozwojowa - to podane przez niego przykłady, gdzie _ za euro wydane na poziomie europejskim można dostać więcej niż za euro wydane na poziomie krajowym _. Eurodeputowani w debacie ostro protestowali przeciwko zmniejszaniu unijnego budżetu.

Barroso wspomniał także o konieczności poszukiwania własnych źródeł do budżetu UE, który obecnie w prawie 80 proc. oparty jest na składkach płaconych z budżetów narodowych. Nie podał jednak żadnych konkretnych opcji zasilenia unijnej kasy, takich jak np. wykorzystanie w tym celu podatku od transakcji finansowych. _ - Nasi obywatele zasługują na bardziej sprawiedliwy i wydajny system _ - powiedział, zapowiadając, że wstępne propozycje dotyczące przeglądu budżetu KE przedstawi w październiku. Konkretne propozycje legislacyjne mają być znane w drugim kwartale 2011 roku.

Na razie przewodniczący KE opowiedział się za tym, by kolejne unijne ramy finansowe obejmowały 10 lat, z przeglądem w połowie tego okresu, a nie jak obecnie siedem lat. Barroso nazwał to opcją _ 5+5 _. PE opowiadał się już wcześniej za skróceniem obecnej siedmiolatki do lat pięciu - tyle wynosi kadencja PE i KE.

To było pierwsze w historii orędzie o stanie Unii Europejskiej zaprezentowane w Parlamencie przez przewodniczącego Komisji. Zgodnie z oczekiwaniami, nie było w nim szczególnych, rewolucyjnych propozycji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t91730.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia;wydaje;na;polaka;244;euro;rocznie;bedzie;mniej,109,0,656749.html) Unia wydaje na Polaka 244 euro rocznie. Będzie mniej? Najwięcej dostają Luksemburczycy. Bruksela daje aż 2310 euro na głowę. Rekordzistami w dokładaniu do wspólnego budżetu są Holendrzy. Każdy z nich dopłaca 210 euro rocznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t98852.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/koniec;z;budowa;drog;ekspresowych,100,0,657252.html) Koniec z budową dróg ekspresowych? W Polsce mamy 850 km autostrad. To ponad 70 razy mniej niż w znacznie mniejszej Holandii. Bez wielu miliardów z brukselskiej kasy, nie mamy szans na zmiany. Dlatego tak ważna jest polityka spójności, którą UE chce ukrócić.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)