Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bary, kawiarnie, puby i dyskoteki bez papierosa?

0
Podziel się

Papierosa będzie można zapalić tylko poza lokalem. Nie będzie w nim nawet palarni.

Bary, kawiarnie, puby i dyskoteki bez papierosa?
(Dafin /Dreamstime)
bEgyZlmd

Papierosa będzie można ewentualnie zapalić tylko poza lokalem, bo nie będzie w nim nawet palarni - tak przewiduje najnowsza wersja projektu tzw. ustawy antynikotynowej.

Zakaz palenia w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych chcą wprowadzić posłowie ze specjalnej podkomisji zdrowia, która pracuje nad wprowadzeniem w Polsce prawa o całkowitym zakazie palenia w miejscach publicznych.

Dziś projekt ustawy zawierający m.in. taką propozycję zostanie przedstawiony sejmowej komisji zdrowia.

bEgyZlmf

Wcześniejsza wersja projektu zakładała, że w restauracjach, kawiarniach czy barach będzie można palić w utworzonych do tego celu palarniach.

Krzysztof Przewoźniak z Fundacji Promocja Zdrowia tłumaczy, że zmiana jest bardzo ważna, bo w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych sytuacja z punktu widzenia koncentracji dymu tytoniowego, a więc zagrożenia dla zdrowia, jest katastrofalna.

Według badań, większość Polaków, w tym także palących, opowiada się za wprowadzeniem całkowitego zakazu palenia w pubach i restauracjach.

Są też jednak tacy palacze, którzy uważają, że proponowane przepisy są zbyt restrykcyjne.

bEgyZlml

Do najnowszego projektu wprowadzono jeszcze inne zmiany. W zakładach pracy palenie ma być dozwolone tylko w palarniach, ale pracodawca nie będzie miał obowiązku stworzenia takiego miejsca.

Specjalista od Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Zbigniew Chabrowski tłumaczy, że stworzenie palarni to dość kosztowne przedsięwzięcie.

Gdy pracodawca nie stworzy palarni, na papierosa trzeba będzie wychodzić na zewnątrz. Krzysztof Przewoźniak podkreśla, że już teraz robi tak większość palaczy.

Zakaz palenia w lokalach gastronomicznych obowiązuje w Europie, między innymi, na Litwie, w Irlandii, Islandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Krzysztof Przewoźniak podkreśla, że w krajach tych już widoczne są pozytywne rezultaty.

bEgyZlmm

Według nowych przepisów na pewno nie będzie można palić w autobusach, pociągach i na przystankach autobusowych oraz dworcach. W Warszawie przepis o zakazie palenia na przystankach autobusowych i tramwajowych obowiązuje już ponad rok - tłumaczy Monika Niźniak ze Straży Miejskiej. Niektórzy warszawiacy skarżą się, że jednak nie zawsze wygląda to tak różowo.

Projekt ustawy nie zakazuje natomiast palenia w samochodzie, na balkonie czy na klatce schodowej.

W sklepach mają się pojawić tablice informujące o ustawowym zakazie sprzedaży papierosów nieletnim, na wzór tych już wywieszonych dotyczących alkoholu. Także na pudełkach papierosów pojawią się nowe oznaczenia przestrzegające przed skutkami palenia. Będą to zdjęcia przedstawiające np. raka płuc czy krtani.

ZOBACZ TAKŻE:

bEgyZlmG
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)