Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bazy NATO w Europie Wschodniej. Kwatera główna w Szczecinie?

0
Podziel się:

Naczelny dowódca chce wykorzystać istniejącą siedzibę i stworzyć działająca 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, kwaterę główną, której siły mogłyby szybko zareagować w razie potrzeby.

Bazy NATO w Europie Wschodniej. Kwatera główna w Szczecinie?
(U.S. Air Force Master Sgt. Jerry Morrison/public domain)

Naczelny dowódca sił NATO w Europie gen. Philip Breedlove opowiada się za przekształceniem jednej z baz wojskowych w Europie Wschodniej, by można było szybciej reagować na wszelkie zagrożenie ze strony Rosji. Według _ Timesa _ może chodzić o bazę w Szczecinie.

Jak poinformował londyński _ The Times _, amerykański generał zamierza zalecić umieszczenie broni, amunicji i zapasów żywności w bazie na wschodzie Europy, żeby umożliwić szybkie rozmieszczenie tysięcy żołnierzy NATO gotowych do działania w przypadku kryzysu.

Wiele baz NATO jest branych pod uwagę, ale na czoło wysuwa się Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie - napisał dziennik.

Generał Breedlove _ chce wykorzystać istniejącą siedzibę w strukturze NATO i w pełni nastawić ją na wykonywanie misji w myśl artykułu 5 _ traktatu waszyngtońskiego - poinformowało źródło w NATO, nawiązując do jednej z głównych zasad Sojuszu mówiącej o tym, że atak na jednego członka oznacza atak na wszystkich.

_ - To będzie działająca w pełni, 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, kwatera główna, której siły mogłyby szybko zareagować w razie potrzeby _ - podało to źródło, cytowane przez _ Timesa _.

Dziennik zauważa, że _ sojusznicy NATO podjęli ograniczone kroki - takie jak pomoc przy patrolowaniu przestrzeni powietrznej państw bałtyckich przez brytyjskie myśliwce - żeby zapewnić państwa członkowskie leżące w pobliżu Rosji, iż są gotowi bronić ich przed wszelką agresją _.

Włochy, Niemcy i Francja są jednak ostrożne - jak zastrzega _ Times _ - w sprawie ostrzejszego działania, co będzie tematem rozmów podczas wrześniowego szczytu NATO w Newport w Walii.

W swych pierwszych publicznych komentarzach na temat tego, co NATO powinno zrobić, by uspokoić Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię, Breedlove powiedział, że Sojusz powinien przesunąć swe zasoby na swą wschodnią flankę - przypomina _ Times _, nawiązując do briefingu prasowego generała w Neapolu w tym tygodniu.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)