Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bazy NATO w Polsce. Decyzję mogą zapaścć na szczycie we wrześniu

0
Podziel się:

Mamy nadzieję, że zapadną m.in. decyzje dotyczące wysuniętego bazowania logistyki - sprzętu, różnych magazynów z zaopatrzeniem wojsk sojuszniczych na terenie naszego kraju i Państw Bałtyckich.

Bazy NATO w Polsce. Decyzję mogą zapaścć na szczycie we wrześniu
(U.S. Air Force Master Sgt. Jerry Morrison/public domain)

Czy w Polsce powstaną bazy NATO? Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego mówił w radiowej Jedynce, że takie decyzje mogą zapaść na planowanym na wrzesień szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Generał Stanisław Koziej podkreślił, że Polska od wielu miesięcy zabiega o wzmocnienie wschodniego skrzydła Sojuszu.

- _ Mamy nadzieję, że zapadną między innymi decyzje dotyczące wysuniętego bazowania logistyki - sprzętu, różnych magazynów z zaopatrzeniem wojsk sojuszniczych na terenie naszego kraju i Państw Bałtyckich wschodniej flanki _ - powiedział. Dodał, że ze względów finansowych realizacja tego projektu zostanie najprawdopodobniej rozłożona na lata.

Pytany o wczorajszą defiladę w Warszawie generał Koziej podkreślił, że nie był to pokaz siły, ale wyjście na przeciw oczekiwaniom ludzi, ze względu na obecny kryzys.

_ - Takie zainteresowanie jest i te uroczystości były odpowiedzią na to zainteresowanie _ - powiedział. Przyznał jednak, że w sposób pośredni jest to też reakcja na wzrost zagrożenia przy naszej wschodniej granicy.

Wczorajsza defilada była głównym punktem obchodów Święta Wojska Polskiego. W trakcie pokazu można było zobaczyć między innymi czołgi Leopard, transportery opancerzone Rosomak i wozy dowodzenia. Był też pokaz powietrzny. Nad stolicą przeleciało w sumie około 50 różnych statków powietrznych: od śmigłowców uderzeniowych Mi-24, przez wielozadaniowe myśliwce MIG-29 i Su-22 oraz nowoczesne F-16, aż po maszyny transportowe Herkules C-130 i nieco mniejsze ale też transportowe samoloty CASA.
Po defiladzie odbył się Piknik Wojskowy, na którym bawiły się tysiące rodzin.

Czytaj więcej w Money.pl
"Rosja wykorzystuje konwój do szantażu" Szef BBN ocenił, że prezydent Rosji waha się, w którym kierunku podążać w sprawie Ukrainy. - _ On jeszcze nie zdecydował, czy dalej eskalować konflikt, czy może złagodzić kurs i przystąpić do negocjacji _.
Siemoniak: Bazy NATO u nas to optymalny cel - _ Zależy nam, aby nakreślony został plan rozmieszczenia wojsk _ - zapowiedzieła szef MON.
Siły NATO otworzą bazę w Szczecinie? Naczelny dowódca chce wykorzystać istniejącą siedzibę i stworzyć działająca 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, kwaterę główną, której siły mogłyby szybko zareagować w razie potrzeby.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)