Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bazy NATO w Polsce. Siemoniak: To optymalny cel

0
Podziel się:

- Zależy nam, aby nakreślony został plan rozmieszczenia wojsk - zapowiedzieła szef MON.

Bazy NATO w Polsce. Siemoniak: To optymalny cel
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Optymalnym celem dla Polski jest utworzenie w naszym kraju baz wojskowych NATO - powiedział w Bielsku-Białej szef MON Tomasz Siemoniak. Jak podkreślił, jest to nieuniknione ze względu na realne zagrożenia związane z sytuacją na Ukrainie i wolą wzmocnienia Sojuszu.

_ - Dla nas optymalnym celem byłoby pojawienie się baz. To temat trudny, bo wiąże się z ogromnymi kosztami i wolą tych, którzy mieliby skierować żołnierzy do baz. Wydaje mi się jednak, że ten kierunek jest nieunikniony. Realne zagrożenia, nasza konsekwencja i wola wzmocnienia NATO sprawią, że do tego celu dojdziemy _ - powiedział Siemoniak.

Szef MON dodał, że pierwszym krokiem w tym kierunku będzie szczyt NATO, który na początku września odbędzie się w Newport w Walii. _ - Mówimy o rozmaitych działaniach zwiększających obecność NATO w Polsce. Zależy nam, aby nakreślony został plan rozmieszczenia wojsk _ - podkreślił. Jego zdaniem siły i infrastruktura NATO powinny znajdować się w rejonach zagrożonych.

Minister wyjaśnił, że ma na myśli m.in. rozbudowę w Polsce infrastruktury, dzięki której można przyjąć pomoc NATO. Chodzi przede wszystkim o lotniska, porty, koszary, ale także magazyny sprzętu. _ - To forma, którą od dziesiątków lat stosuje NATO, jako że łatwiej przerzuca się ludzi niż sprzęt. W miejscach większego zagrożenia powinien on być wcześniej przygotowany _ - powiedział.

Siemoniak dodał, że NATO jest mocno poruszone tym, co się zdarzyło w ostatnich miesiącach na wschodzie Europy i w tym kontekście dobrze się złożyło, że dojdzie do szczytu liderów państw sojuszu. Pierwotnie przywódcy mieli się na nim zastanawiać nad przyszłością NATO po zakończeniu operacji ISAF w Afganistanie. _ - Mamy odpowiedź: NATO dziś to artykuł 5. - obrona kolektywna i mocne zobowiązanie wobec państw na wschodzie Europy _ - podkreślił. (Chodzi o art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, stanowiący o wspólnej obronie w razie ataku na jednego z sojuszników).

Siemoniak poproszony o komentarz do wypowiedzi deputowanego rosyjskiej Dumy Władimira Żyrinowskiego o tym, że jego kraj _ zmiecie _ m.in. Polskę z powierzchni ziemi, zaznaczył, że nie należy jej brać poważnie, gdyż wygłasza je _ postać groteskowa _. Podkreślił jednak, że w obecnej sytuacji nie wolno takich słów lekceważyć.

_ - Słusznie, że MSZ wezwał rosyjskiego ambasadora, aby zwrócić uwagę na absolutną niedopuszczalność tego rodzaju wypowiedzi. Taka odpowiedź jest właściwa _ - powiedział.

Minister odwiedził żołnierzy 18. bielskiego batalionu powietrznodesantowego. _ - Przyjechałem, by bardzo mocno podziękować spadochroniarzom z batalionu, bo to oni kilka miesięcy temu wspólnie z Amerykanami, a później Kanadyjczykami, podjęli trud wspólnych, nieplanowanych ćwiczeń. To działania absolutnie nadzwyczajne w związku z kryzysem. Nasi żołnierze się znakomicie spisali. Jeśli coś chcemy zrobić szybko i na najwyższym poziomie, to właśnie 6. brygada, a w niej 18. batalion są tymi, z których możemy być szczególnie zadowoleni i dumni _ - powiedział.

Spadochroniarze z 6. Brygady Powietrznodesantowej od maja szkolą się w Polsce z ok. 150 żołnierzami z amerykańskiej Grupy Bojowej 173. Brygady Piechoty (Powietrznodesantowej), która wchodzi w skład armii USA w Europie. Dołączyło do nich także 50 żołnierzy kanadyjskich. Wcześniej, w marcu, bielscy komandosi szkolili się z Amerykanami w skokach ze spadochronem ze śmigłowca na poligonie w Grafenwoehr w Niemczech.

Czytaj więcej w Money.pl
Interwencja Rosji. "Wysoce prawdopodobna" Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył w Brukseli, że istnieje "wysokie prawdopodobieństwo" interwencji Rosji na Ukrainie.
Nowe bazy i lotniska wojskowe przy granicy? -_ Zapraszamy wojska NATO do Polski, gotowi jesteśmy uczestniczyć w roli państwa gospodarza _ - powiedział Stanisław Koziej.
Cameron chce większych wydatków na wojsko Podkreślił też, że Sojusz powinien zweryfikować stosunki z Rosją w związku z jej działaniami na Ukrainie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)