Notowania

"Beatyfikacja papieża to europejskie święto"

Szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek uważa, że Jan Paweł II dał zupełnie nową siłę i napęd europejskim działaniom, także wspólnotowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

*Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek uważa, że zbliżająca się beatyfikacja Jana Pawła II to _ europejskie święto _ i przypomnienie, jak wiele polski papież zrobił dla zjednoczenia naszego kontynentu. *

Szef PE, który spotkał się w piątek w Gdańsku z Lechem Wałęsą, przypomniał wizytę Jana Pawła II w Parlamencie Europejskim w 1988 r. i jego słowa, że najwyższy czas, by Europa zaczęła oddychać obydwoma płucami: zachodnim i wschodnim.

- _ My wtedy nie dość, że nie byliśmy w Unii, ale w ogóle nie byliśmy jeszcze w wolnym świecie, byliśmy krajem zależnym, bez wolności. I już rok potem realizowaliśmy tę wielką misję i zadanie, a więc to się pamięta w Unii Europejskiej _ - podkreślił Buzek.

Przewodniczący PE wybiera się do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła wraz z pięcioma zastępcami. - _ Jest wśród nich dwóch socjalistów. Oni wiedzą, że niezależnie od tego jak głęboko się wierzy, bo to różnie bywa na kontynencie europejskim, to papież dał jakąś zupełnie nową siłę i napęd europejskim działaniom, także wspólnotowym _ - dodał Buzek.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t97742.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/beatyfikacja;w;rzymie;-;rady;dla;pielgrzymow,182,0,793014.html) Beatyfikacja w Rzymie - rady dla pielgrzymów
- _ I to nie jest przesada - jak my mówimy tutaj w Polsce, bo to jest nasz rodak, że papież tak wiele zrobił dla Europy, że połączył Europę - oni też tak mówią. Warto o tym pamiętać. I w tym sensie to jest jakieś europejskie święto, uznanie przez całą Europę, jak wielki był to człowiek dla nas wszystkich w Europie _ - ocenił Buzek.

Zdaniem Wałęsy, beatyfikacja Jana Pawła II powinna przypomnieć nam, co papież _ mądrego robił i mówił _. - _ Więc my teraz powinniśmy tu i ówdzie poszperać, żeby te hasła zamienić w ciało. On dał słowo, a my powinniśmy je w ciało zamienić _ - uważa były prezydent.

Głównym tematem półtoragodzinnej rozmowy Buzka i Wałęsy były przygotowania do przyszłotygodniowej misji b. prezydenta w Tunezji. Celem tego, organizowanego przez MSZ wyjazdu, będzie wsparcie demokratycznych przemian w tym kraju.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/t91492.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/beatyfikacja;jana;pawla;ii;beda;dwa;miliony;ludzi,100,0,754020.html) Beatyfikacja Jana Pawła II. Będą dwa miliony ludzi Włoskie gazety zwracają uwagę na niezwykle szybkie tempo procesu beatyfikacyjnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t97742.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/beatyfikacja;rzym;przyjmie;5;tys;autokarow,29,0,814621.html) Beatyfikacja: Rzym przyjmie 5 tys. autokarów Przed beatyfikacją Jana Pawła II 1 maja żaden autokar z pielgrzymami nie zostanie wpuszczony w rejon Watykanu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t46856.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/beatyfikacja;jana;pawla;ii;potrwa;trzy;dni,95,0,774239.html) Beatyfikacja Jana Pawła II potrwa trzy dni Kluczową częścią uroczystości będzie msza beatyfikacyjna odprawiona przez Benedykta XVI.
Tagi: beatyfikacja jana pawła ii, Lech Wałęsa, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz