Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Becikowe dla nielicznych, cięcie ulg i reforma emerytur

Becikowe dla nielicznych, cięcie ulg i reforma emerytur

Fot. PAP/Paweł Supernak

Premier Donald Tusk prezentuje w Sejmie program swojego nowo zaprzysiężonego rządu. Premier zapowiedział poważne zmiany w ulgach podatkowych, a szczególnie prorodzinnych. Zaproponował podniesienie składki rentowej, gruntowną reformę KRUS, aż do jego likwidacji oraz stopniowe zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Wiek emerytalny ma być podniesiony do 67 roku życia. Reformy nie ominą mundurowych, górników oraz duchownych.

Aktualizacja: 13:14

Szef rządu we wstępie stwierdził, że jego expose jest odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata. Starania rządu i Sejmu muszą być nakierowane na bezpieczeństwo i dobrobyt każdego Polaka, zwłaszcza w czasach gdy Europa zmienia się na naszych oczach, a kierunek jest bardzo niepewny - powiedział Tusk.

Następnie szybko przeszedł do zapowiedzi cięć i oszczędności. Jak określił - działań niepopularnych, które będą wymagały wyrzeczenia od wszystkich bez wyjątku - stwierdził szef rządu.

Reformy i cięcia zapowiedziane przez premiera
Becikowe i ulgi prorodzinne
Becikowe będzie przysługiwało tylko rodzinom, których dochód nie przekracza 85 tysięcy złotych rocznie. Likwidacja ulgi prorodzinnej dla rodzin z jednym dzieckiem, o dochodzie powyżej 85 tys. rocznie. W przypadku pozostałych, na dwoje pierwszych dzieci ulga pozostanie bez zmian. Jednocześnie nastąpi podniesienie o 50 procent ulgi prorodzinnej na trzecie i kolejne dziecko.
Podwyżka składek ubezpieczeniowych
Podniesienie składki rentowej po stronie pracodawców o 2 punkty procentowe. Zmniejszy to deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych o 13 miliardów złotych rocznie.
Likwidacja ulgi internetowej
Ma zostać zlikwidowana ulga na internet. W ciągu 4 lat ma przynieść to 1,5 mld złotych oszczędności.
Zrównanie i podwyższenie wieku emerytalnego
Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany i wydłużony do 67 roku życia. Obecnie wiek emerytalny kobiet wynosi 60 lat, a mężczyzn 65 lat. Rząd proponuje, by zmiany mają się rozpocząć od 2013 roku i w przypadku mężczyzn mają się zakończyć w 2020 roku, w przypadku kobiet - w 2040 roku. Jednocześnie wprowadzona zostanie zmiana sposobu waloryzacji emerytur i rent. Przez pewien czas będzie miała ona charakter kwotowy, a nie procentowy. Zdaniem premiera, zmienione zasady mogłyby obowiązywać przez cztery lata.
Zmiany w KRUS.
Od przyszłego roku rolnicy, których gospodarstwa przekraczają 15 ha będą musieli płacić składki zdrowotne. W kolejnym roku będą musieli zacząć wprowadzać rachunkowość, tak by w przyszłości płacić podatek dochodowy. - Oznacza to, że rolnicy przestaną płacić podatek rolny - oświadczył Tusk. Stopniowe reformy mają doprowadzić do objęcia wszystkich rolników powszechnym systemem ubezpieczeń.
Zmiany w systemie emerytalnym służb mundurowych.
Wiek emerytalny to od przyszłego roku będzie 55 lat, albo 25 letni staż pracy. Zmiany obejmą tylko wstępujących do służby. Jednocześnie Donald Tusk, od 1 lipca przyszłego roku podwyżki dla wszystkich policjantów i żołnierzy o około 300 zł. - obiecał premier.
Zmiany w przywilejach górniczych.
Przywileje emerytalne mają zachować tylko pracujący bezpośrednio przy wydobyciu.
Przywileje duchownych.
Duchowni zostaną objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych. - Jak będzie to konieczne zastanowimy się nad likwidacją Funduszu Kościelnego - zadeklarował premier.
Likwidacja barier administracyjnych.
Donald Tusk zapowiedział skrócenie czasu wydawania pozwolenia na budowę do 60 dni, a w przypadku dużych inwestycji do stu dni.

Źródło: Money.pl

Donald Tusk Zadeklarował, że celem rządu jest wyjście z nadmiernego deficytu już w przyszłym roku. - Naszym celem jest wyjście w 2012 roku z procedury nadmiernego deficytu, co oznacza nie tylko założenie tego planu, ale także skonstruowanie budżetu w taki sposób, aby osiągnąć zakładany przez nas pułap ok. 3 proc. deficytu sektora finansów publicznych na koniec 2012 roku - powiedział.

 

Zobacz kim są ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Rząd Tuska: Agent, karateka i biskup w stanie spoczynku

Jeśli chodzi o dług publiczny to rząd zakłada, że spadnie on w 2012 roku do 52 proc. PKB i będzie się systematycznie obniżać do 47 proc. na koniec 2015 roku. - To będzie wynikało z działań, które powinny także doprowadzić do obniżenia deficytu na koniec tej kadencji do mniej więcej 1 proc. PKB - powiedział szef rządu.

Po wystąpieniu premiera zaplanowano dwugodzinną przerwę, by kluby mogły przygotować się do debaty. Przewidziana jest debata długa - 360 minut. Później posłowie będą zadawać szefowi rządu pytania; cztery lata temu było ich około 160. Według porządku obrad Sejmu debata zakończy się po północy.

Jutro od godz. 10 Tusk będzie odpowiadał na pytania przedstawicieli klubów, po czym posłowie będą głosować nad udzieleniem radzie ministrów wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Przed południem w pałacu prezydenckim, ministrowie, złożyli przysięgę przed prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Po zaprzysiężeniu Bronisław Komorowski przypomniał ministrom, że wszyscy muszą służyć konstytucji. Wręczył wszystkim członkom rządu po egzemplarzu konstytucji także jako przypomnienie, że w obliczu majestatu Polski wszyscy jesteśmy tylko i wyłącznie jej sługami. Chciałbym, aby to przesłanie wynikające z konstytucji docierało jak najszerzej do wszystkich, którym na sercu leży dobro RP. I do koalicji, i do opozycji, do rządu, do władzy sądowniczej, do parlamentu, także do prezydenta - podkreślił.

Nowy rząd to tak jak w poprzedniej kadencji koalicja PO-PSL. W jego skład wchodzi 20 osób, w tym premier i 19 ministrów, z czego 18 konstytucyjnych.

O ocenach rządu Donalda Tuska i prognozach czytaj w Money.pl
Nowy rząd Donalda Tuska zaprzysiężony
Po południu premier ujawni swoje plany. Zobacz co dostał od prezydenta na nową drogę.
Internauci wybrali najgorszego ministra finansów
Czytelnicy Money.pl wskazali Jacka Rostowskiego.
Eksperci o budżecie: Najbardziej realny wariant...
Dwunastu ekonomistów ankietowanych przez Money.pl ocenia plany ministra finansów Jacka Rostowskiego.
Te przywileje kosztują nas miliardy. Zobacz, komu mogą zabrać najwięcej
Znikną wcześniejsze emerytury, urlopy na poratowanie zdrowia, dodatki za pracę na wsi?
rząd, PO, pis, sejm, opozycja, expose, bronisław komorowski, donald tusk, tadeusz mazowiecki, władysław bartoszewski, wystąpienie
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Patriota2011
188.137.82.* 2011-12-28 11:41
Inflacja 5% miesięcznie a waloryzacja 3%rocznie!! Hańba!!
Milion młodych Premier wygnał na banicje by mu statystyki bezrobocia poprawić!!! i co najważniejsze nie staną w opozycji z kijami!!! A on cygaro w usta i nogi na stół... Dlaczego NFZ 90% kasy dzień przed wyborami wpompował do samej Warszawy, a reszta Polski musi walczyć o te 10% ????
Taki z niego oJCIEC NARODU
Prokuratorzy i sędziowie dostają po 20klocków netto bo też immunitety mają!!
Czy jesteś za zniesieniem tych uprawnień - pytam przed wcześniejszymi wyborami?????
Czy TVN-y i podobne im stacje oraz redaktorzy zarabiający netto po 80 klocków !! powinni być płaceni z budżetu???? Czy aby proporcje zarobków parlamentarzystów do obywateli są wypatrzone??? Może Sarkozi nam pomoże jak w Libii????? Czy jestem nawiedzony/a???
mariaz5
80.54.10.* 2011-11-22 21:10
Dlaczego Tusk nie powiedział o zmniejszeniu diet poselskich i dotacji na biura poselskie które wynosi 11000 tys na jedno biuro miesięcznie. Ryba psuje się od głowy a państwo też. Najpierw trzeba zrobić porządek od siebie a potem szukać oszczędności u innych. Nie jestem rolnikiem, mieszkam w mieście ale najbardziej boli mnie narzekanie tej miejskiej hołoty na rolników. Najlepszym posunięciem rządu byłoby przywrócenie małych gospodarstw rolnych mielibyśmy jak za Gierka. Nie dość że zdrową żywność dla siebie to jeszcze wyprodukowaliby do miasta. Każdy chce zdrową żywność ale narzekać na rolników się potrafi. Lepiej jeść do badziewie z zachodu lub zgniła chińszczyznę i co trzeci Polak umiera na raka. Jeżeli nie zahamuje się tej aglomeracji to wszyscy wymrzemy i już nikt nie będzie narzekał w internecie bo po czasie nie będzie miał kto. Zniszczy nas ta trująca żywność z zachodu. Będzie za późno na powrót do naszych gospodarstw, a tych co będą gospodarzyć będziemy całowali za to w gołą dupę.
absolwent85
212.122.220.* 2011-11-21 13:18
- Becikowe dla nielicznych? raczej dla wiekszości bo obecnie znaczna częśc rodzin ma zarobki po niżej wspomnianej kwoty.

- Podwyżka składek ubezpieczeniowych? owszem ale o 2pkt a spadla kilka lat temu o 7 czy 6 pktow.
- Likwidacja lugi internetowej, przy obecnej konkurencji placi sie naprawde nieduze pieniądze a to.
- zrównanie wieku emerytalnego? a czy ktoś sprawdził od kiedy ten wiek obowiązuje i jak od tego czasu wydłużyla sie średnia wieku?
Pan Bismarck jak wprowadził w Niemczech emeryture to nikt do niej nie dożywał. Wtedy byla rodzina i to ona utrzymywała tych co juz nie mogli pracować, a dzić cóż. Umiesz liczyć, licz na siebie.
Krus - i bardzo dobrze mowie o tych ktorych stać na luksusy a nie stać by placic taki jak wszyscy podatek?
Zrównanie mundurowych - juz nie bedzie 40 letnich emerytów na taxi poginających, lamiących prawo, bo byl w drogówce, lub wysokich oficerow co moga co 5 lat wykupic mieszkanko za grosze, bo ma do tego prawo. i do tego swoje wlasne waloryzacje.

Gornicy, ten co p****** w stolek albo pracuje na bramie i telefony odbiera, jakie ma szkodliwe? Przywileje owszem ale dla tych co zycie narazają i ich zdrowie na tym cierpi a nie dla tych co tylko pracuje w "kopalni"
Duchowni - jak komuna zabrala im dobra to dala fundusz koscielny, teraz oddzyskuja mienie i fundusz nadal chca miec.. cos tu nie tak...

Likwidacja barier admisnitracyjnych. Jak nie zobacze to nie uwerze. przepisy sa pogamtwane a prawo zbyt wiele ma interpretacji a urzednik nie wezmie na siebie odpowiedzialnosci. To bariera nie do przejscia.
Zobacz więcej komentarzy (243)